Serwery

Filtruj według

Producent
Cena (brutto)
Dostępność
Typ obudowy
Gwarancja
Procesor
Model Procesora
więcej... mniej
Częstotliwość taktowania
więcej... mniej
Liczba rdzeni procesora
Liczba wątków procesora
Liczba zainstalowanych procesorów
Pamięć zainstalowana
Dysk
więcej... mniej
Pojemność dysku
więcej... mniej
Liczba zainstalowanych dysków
Łączna pojemność dysków
więcej... mniej
Maksymalna liczba dysków
więcej... mniej
Napęd optyczny
Hot-swap
Liczba portów LAN
Typ portów LAN
Standard LAN
Typ zarządzania zdalnego
więcej... mniej
Zasilanie redundantne
System operacyjny
Rodzaj konfiguracji
Filtruj

Serwery

Czym jest serwer? Czy zastanawialiście się co to słowo oznacza? Synonimy słowa serwować to podawać, prezentować, przekazywać, obsługiwać, służyć. Można więc wysnuć wniosek, że w odniesieniu do komputera mamy do czynienia z maszyną, której rolą jest obsługiwanie innych maszyn lub użytkowników. Precyzując dalej, można przyjąć, że jest to wyspecjalizowana maszyna, zoptymalizowana do pełnienia określonej roli w sieci komputerowej.

na stronę
Pokazuje 11751 - 11760 z 11767 elementów
Pokazuje 11751 - 11760 z 11767 elementów

Typowymi zadaniami dla serwerów jest obsługa baz danych, udostępnianie aplikacji i serwisów WWW, obsługa poczty elektronicznej, streaming multimediów, pełnienie roli kontrolera domeny i wiele, wiele innych. Tym, co łączy te wszystkie funkcje, to fakt, że wymaga się od nich wysokiej, wydajności, niezawodności i dostępności. Nie możemy sobie przecież pozwolić na to, aby strona internetowa była niedostępna przez problemy techniczne komputera, na którym jest uruchomiona, prawda?

I tym sposobem dochodzimy do kluczowych cech współczesnych serwerów – niejako z definicji są to maszyny, które łączą wysoką wydajność z niezawodnością. Dzieje się to dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów zaprojektowanych do pracy przez 24 godziny na dobę. Drugą kluczową cechą serwerów jest optymalizacja ich konstrukcji, tak aby zapewnić tym komponentom optymalne warunki pracy.

To właśnie odróżnia serwery od typowych komputerów osobistych. W zasadzie oba typy maszyn mogą robić to samo i w taki sam sposób, ale to właśnie serwery będą to robić o wiele szybciej i z dużo mniejszym ryzykiem awarii. Serwery, w odróżnieniu od komputerów osobistych, nie muszą mieć cichego systemu chłodzenia, ani małej obudowy, którą można postawić na biurku. Powoduje to, że producenci nie muszę iść na kompromisy w kwestiach wydajności, kultury pracy czy ergonomii.

Na rynku można obecnie spotkać wiele typów i marek serwerów. Najpopularniejsi producenci, jak Dell, HPE, Fujitsu czy Lenovo, oferują maszyny w setkach wariantów i konfiguracji. Nie sposób omówić wszystkich, ale można spróbować je usystematyzować pod kątem choćby formy. Najprostszy podział to serwery w obudować typu tower i te przeznaczone do montażu w szafie przemysłowej o szerokości 19 cali. Można też pokusić o podział na maszyny jedno- i wieloprocesorowe, chociaż obecnie nawet pojedyncze procesory serwerowe potrafią oferować nawet po 64 rdzenie.

Jak wybrać odpowiedni serwer do firmy?

Czym więc kierować się przy wyborze serwera? Dobry serwer to serwer niezawodny. Na pewno warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak nadmiarowe zasilanie, które pozwoli pracować urządzeniu nawet w przypadku awarii jednego zasilacza.

Nie mniej ważna jest odpowiednia konfiguracja dysków - w tym przypadku warto zadbać, aby były to nośniki danych przeznaczone do pracy pod dużym obciążeniem, 24 godziny na dobę. Jeżeli wybierzemy już maszynę, która będzie odpowiednio wydajna i zbudowana z ponadprzeciętnych komponentów, to koniecznie trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego planu serwisowego, a te również znacząco różnią się od typowej gwarancji dla notebooka czy nawet stacji roboczej.

Close