Korzystając ze strony ITnes.pl wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Filtruj według

Producent
Cena (brutto)
Dostępność
Typ obudowy
Interfejs serwer-moduł
Wnęki na dyski
Zasilacz
Filtruj

Moduły rozszerzające do serwerów NAS

Co zrobić, jeśli w posiadanym serwerze NAS skończy się miejsce na zainstalowanych dyskach? Można oczywiście wymienić dyski na większe, ale co w przypadku jak potrzebujemy jeszcze więcej miejsca, a nie chcemy wymieniać całego serwera NAS? Z pomocą przychodzą nam jednostki rozszerzające czyli dodatkowe moduły, które można podłączyć do istniejącego NAS-a i tym samym rozbudować jego możliwości o dodatkowe wnęki dyskowe. Dlaczego jest to rozwiązanie mniej kosztowne od samego serwera NAS?

na stronę
Pokazuje 1 - 10 z 20 elementów
Pokazuje 1 - 10 z 20 elementów

Ponieważ takie urządzenie nie posiada całej funkcjonalności NAS-a, nie można na nim uruchomić systemu operacyjnego dedykowanego tym urządzeniem, gdyż nie są wyposażone w tak zaawansowaną logikę, jak NAS-y. Niemniej jednak dyski znajdujące się w takiej jednostce rozszerzającej są widziane przez nadrzędny serwer NAS, tak jakby były wewnętrznymi dyskami podłączonymi bezpośrednio do niego.

Zarówno QNAP, jak i Synology oferują różnorakie możliwości w tym zakresie. Można wybierać spośród jednostek wolnostojących albo przeznaczonych do montażu w szafie rack. Są moduły z własnym kontrolerem SATA lub SAS, które dzięki dedykowanym sterownikom można też stosować w systemach Windows lub Linux, są też jednostki podłączane przez port USB, oferujące zarówno prostą funkcję dodatkowej przestrzeni dyskowej (JBOD – Just a Bunch Of Disks) lub bardziej zaawansowane produkty z kontrolerem RAID. Ale co najważniejsze, jednostki rozszerzające to stosunkowo niedrogi sposób na rozbudowę już posiadanego NAS-a o dodatkowe dyski, a możliwości w tym zakresie są ogromne, bo producenci oferują urządzenia obsługujące od 2 do nawet 60 dodatkowych dysków twardych! Nie wspominając już o tym, że najczęściej do jednego serwera NAS można podłączyć więcej niż jedną jednostkę rozszerzającą.

Jednostki rozszerzające Synology

W portfolio produktów Synology znajduje się łącznie 12 modułów rozszerzający NAS – trzy typu towar i dziewięć w obudowie rack. Co ciekawe, najmniejsze oferowane urządzenie jest przeznaczone do montażu w szafie rack. RX418 obsługuje do 4 dodatkowych dysków 3,5 lub 2,5 cala, zarówno HDD jak i SSD, o łącznej pojemności do 64 TB.

Na samym szczycie cennika znajduje się natomiast prawdziwy potwór – model RX6022SAS, który pozwala na podłączenie dodatkowych 60 3,5-calowych dysków twardych SAS o łącznej pojemności 960 TB – tak, prawie 1 petabajt dodatkowej przestrzeni dyskowej!

Ofertę uzupełniają modele 5-cio (DX517), 12 (DX1215 i DX1222 oraz większość modeli rackowych) i jeden specjalnie zaprojektowany do obsługi do 24 dysków SSD 2,5 cala, zarówno SATA, jak i SAS (FX2421).

W bardziej zaawansowanych konstrukcjach znajdziemy nadmiarowe zasilanie. Wszystkie urządzenia natomiast umożliwiają wymianę dysków bez wyłączania (funkcja hot-swap) i są obsługiwane przez wbudowane w system DSM oprogramowanie do zarządzania dyskami Storage Manager. Wystarczy podłączyć jednostkę rozszerzająco do głównego NAS-a, zamontować twarde dyski, a System Manager automatycznie je rozpozna i będzie traktował, jakby były podłączone do jednostki nadrzędnej.

Jednostki rozszerzające QNAP

Moduły rozszerzające NAS QNAP można podzielić na cztery linie modelowe:

Rodzina TR, w której skład wchodzą trzy modele – dwudyskowy TR-002, czterodyskowy TR-004 oraz przeznaczony do montażu w szafie przemysłowej TR-004U. Cechą charakterystyczną dla tych urządzeń jest obsługa macierzy RAID bezpośrednio przez same moduły. Konfiguracji poziomu RAID dokonuje się za pomocą przełączników w obudowie urządzenia – dla modelu TR-002 będzie to RAID 1 lub 0, dla modeli czterodyskowych dodatkowo 5 i 10. Ponadto dostępne są jeszcze tryby pojedynczych dysków oraz JBOD, gdzie kilka dysków widzianych jest jako jedna, ciągła powierzchnia na dane. Do połączenia z komputerem lub serwerem NAS służy port USB 3.2 o przepustowości do 10 Gb/s.

Rodzina TL USB – to dwa modele: 8-dyskowy TL-D800C w obudowie wolnostojącej oraz 12-dyskowy TL-R1200C-RP w obudowie rack. Oba modele wykorzystują do komunikacji z serwerem NAS lub komputerem port USB 3.2 oraz są kompatybilne z systemami Windows, Linux i MacOS. Model rackowy.

Rodzina TL SATA – to najliczniejsza i najciekawsza seria jednostek rozszerzających, a to dlatego, że urządzenia te dostarczane są wraz z dedykowanym kontrolerem SATA w formie karty PCI Express. Wielokanałowe karty SATA zapewniają najwyższą wydajność, są również kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows i Ubuntu. W tej kategorii znajdziemy dwa modele rackowe – 4-dyskowy TL-R400S i 12-dyskowy TL-R1200S-RP, który dodatkowo wyposażony jest w dwa zasilacze zapewniające redundantność zasilania. Modele w obudowach tower oferują od 4 dysków (TL-D400S), przez 8 (TL-D800S) do 16 w modelu TL-D1600S.

Najwyżej w hierarchii znajduje się model TL-R1620SDC. Moduł został wyposażony w dwa kontrolery SAS 12Gb/s i jako taki jest idealnym rozwiązaniem do rozbudowy pojemności pamięci masowej serwerów NAS QNAP z serii ES. Dwuścieżkowa konstrukcja zapewnia nadmiarowość oraz pozwala na łańcuchowe połączenie do 7 urządzeń, co zapewnia olbrzymie możliwości rozbudowy dla wymagających środowisk wirtualizacyjnych, rozbudowanego monitoringu, a nawet średniej wielkości centrów danych.
 

Close