Filtruj według

Rodzaj produktu
Cena (brutto)
Dostępność
Producent
Gwarancja
Typ obudowy
Topologia
Moc pozorna
więcej... mniej
Moc skuteczna
więcej... mniej
Kształt napięcia wyjściowego
Czas przełączania
Czas podtrzymania dla obciążenia 50%
więcej... mniej
Czas podtrzymania dla obciążenia 100%
więcej... mniej
Filtruj

Zasilacze awaryjne UPS

Zasilacze awaryjne UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) to urządzenia, które wykorzystują akumulatory do ładowania i magazynowania energii elektrycznej. Pozwalają one na przejście z zasilania sieciowego na zasilanie akumulatorowe w przypadku zaniku napięcia w sieci lub wystąpienia zakłóceń zasilania. Dzięki temu użytkownicy mogą kontynuować pracę bez przerw w przypadku wystąpienia zakłóceń zasilania lub zaniku napięcia.

na stronę
Pokazuje 151 - 160 z 469 elementów
Pokazuje 151 - 160 z 469 elementów

Zasilacze awaryjne UPS są szczególnie przydatne w przypadku systemów komputerowych, gdzie przerwanie zasilania może spowodować utratę danych lub awarię systemu.

Zasilacze awaryjne stosuje się zarówno w małych i średnich przedsiębiorstwach, aby zapewnić ciągłość pracy i zabezpieczyć funkcjonowanie komputerów, monitorów, serwerów NAS i urządzeń sieciowych. Najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu zwykle są używane do awaryjnego zasilania serwerów.

Topologie zasilaczy UPS

Zasilacze UPS w topologii Offline - UPS-y tego typu są najtańszym i najprostszym rozwiązaniem. Podczas normalnej pracy monitorują jedynie napięcie wejściowe i przekazują je bezpośrednio na wyjście. W momencie zaniku zasilana uruchamiana jest zasilana z akumulatora przetwornica i napięcie podawane jest na wyjście urządzenia. Cały proces trwa stosunkowo długo, co jest jednocześnie największą wadą tych urządzeń.

Zasilacze awaryjne w topologii Line-interactive – zasilacz tego typu monitoruje podczas pracy nie tylko napięcie zasilające, ale także częstotliwość i kąt przesunięcia fazowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w momencie uruchamiana falownika zsynchronizować jego parametry z siecią energetyczną. W efekcie przełączanie na pracę z akumulatorów odbywa się znacznie szybciej i generuje mniej zakłóceń.

Zasilacze UPS w topologii Online – urządzenia tego typu nazywane są też zasilaczami z podwójną konwersją, ponieważ podczas normalnej pracy UPS dokonuje dwukrotnej konwersji napięcia zasilającego. Prąd zmienny z wejścia urządzenia, poprzez prostownik, zamieniany jest na prąd stały, który ładuje akumulator, następnie falownik ponownie zamienia prąd stały na zmienny, który trafia na wyjście urządzenia. Największą zaletą UPS takiego typu jest całkowite, galwaniczne odseparowanie od sieci zasilającej, co oznacza brak zakłóceń i zerowy czas przełączania w przypadku zaniku napięcia.

Jaki zasilacz UPS wybrać i na co zwrócić uwagę przed kupnem?

UPS to nie tylko podtrzymywanie zasilania, ale również, a może nawet przede wszystkim funkcje zabezpieczające i filtrujące. Podczas normalniej pracy UPS, za pomocą między innymi modułów AVR, filtruje i stabilizuje napięcie wyjściowe, działa też jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, chroniące podłączone urządzenia przed problemami z zasilaniem. A jako że sprzęt elektroniczny jest bardzo podatny na "jakość" napięcia wejściowego, jest to funkcja nie do przecenienia, która może uratować sprzęt IT przed uszkodzeniami.

Jaki więc model UPS-a wybrać do zastosowań domowych, a jaki do zabezpieczenia serwerów?

Przede wszystkim należy określić, jakiej mocy zasilacz będzie potrzebny. Aby to zrobić należy określić, co zamierzamy zabezpieczyć za pomocą UPS-a. Można się posłużyć wartościami orientacyjnymi poniżej:

  • monitor LCD - w zależności od technologii i wielkości - 30-60W
  • typowy komputer biurowy - 100-130W
  • typowy komputer do gier - >300W
  • konsola do gier - 80-120W

Drugi ważny parametr to czas podtrzymywania. Jest on zazwyczaj określony w specyfikacji danego modelu, najczęściej podawany dla obciążenia 50% i 100%. Oczywiście im mocniejszy UPS, im ma pojemniejszą baterię, tym ten czas będzie dłuższy. 

Trzecia sprawa to wybór topologii. Do większości zastosowań w zupełności wystarczy nowoczesny UPS typu line-interactive. W przypadku najbardziej wymagających zastosowań - jak serwery i krytyczna infrastruktura IT, warto zastosować UPS-y typu On-line, które zapewniają najlepszą ochronę i zerowy czas przełączania na zasilanie bateryjne. Jest to jednocześnie rozwiązanie najlepsze i najdroższe, ale - jak pokazuje praktyka - na zabezpieczeniach typu nie warto oszczędzać, gdyż ewentualne skutki wielokrotnie przewyższają cenę dobrego zasilacza awaryjnego UPS. 

Close