Close

Dlaczego notebook biznesowy?

Wysłany dnia: Jan 12, 2018 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Recenzje sprzętu biznesowego
Dlaczego notebook biznesowy?
Współczesny rynek sprzętu komputerowego obfituje w ogromną liczbę serii i modeli notebooków. Każdy może dowolnie wybrać sobie wielkość i wagę laptopa oraz jego wyposażenie, od procesora i dysku zaczynając, przez kartę graficzną, a na matrycy i pojemności baterii kończąc. Nie każdy jednak jest świadom faktu, że producenci tego typu komputerów skupiają się nie tylko na użytkownikach domowych, ale też profesjonalistach, dla których elementarnym narzędziem pracy stał się właśnie laptop. Jednak możliwości konsumenckiego komputera „domowego” niejednokrotnie okazały się dla nich niewystarczające. Dlatego też producenci sprzętu IT szybko postarali się odpowiedzieć na specyficzne wymagania firm i ich pracowników i w ten właśnie sposób powstała nieco specyficzna gałąź komputerów osobistych zwana właśnie laptopami biznesowymi.


Postarajmy się jednak spróbować odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule: dlaczego zdecydować się na zakup notebooka z serii biznesowej?

Po pierwsze: wnętrze

Producenci tego typu urządzeń bardzo często wychodzą frontem do potencjalnego klienta i umożliwiają mu precyzyjne dobranie podzespołów komputera do określonych potrzeb. W ten sposób w „biznesówkach” od, na przykład, HP lub ThinkPadach produkowanych przez Lenovo, można znaleźć procesory zarówno z rodziny Intel Pentium, jak i wyższych serii - Core i3, Core i5 oraz Core i7. Zarówno niskonapięciowe CPU pozwalające na dłuższy czas pracy na baterii, jak i wydajniejsze jednostki o większym poborze energii, stworzone do zadań wymagających sporej mocy obliczeniowej. Podobnie rzecz ma się z nośnikami danych. Dla cierpliwych i oszczędnych – klasyczny dysk HDD. Dla osób ceniących sobie każdą sekundę – dysk SSD lub parokrotnie szybszy nośnik SSD NVMe.

W wielu seriach laptopów biznesowych można natknąć się także na niezależne karty graficzne zastępujące (lub działające na zmianę) ze zintegrowanym z procesorem układem graficznym. Jeżeli nasze narzędzie pracy spoczywa głównie na firmowym biurku, może warto zaoszczędzić na baterii, a jeśli komputer jest naszym stałym towarzyszem podczas służbowych wyjazdów, złym pomysłem nie będzie wybór pojemniejszego akumulatora, umożliwiającego nawet kilkanaście godzin pracy bez potrzeby sięgania po ładowarkę. Grafik zaś, wymagający wysokiej jakości wyświetlanego obrazu, może sięgnąć po wersję notebooka z ekranem o wysokiej rozdzielczości oraz bardzo dokładnym odwzorowaniu kolorów. Do pracy z edytorem tekstu zaś wystarczy nam standardowa matryca.

Jak widać, możliwości skonfigurowania sprzętu jest naprawdę mnóstwo. Warto w tym miejscu wspomnieć, że największe możliwości modyfikacji i rozbudowy zapewniają nam tzw. mobilne stacje robocze, czyli komputery przenośne stworzone z myślą o najbardziej wymagających fachowcach. To właśnie w nich znaleźć możemy najlepszej jakości ekrany, specjalistyczne karty graficzne, najwydajniejsze mobilne procesory (zarówno rodziny Intel Core, jak i Intel Xeon) i nawet kilka miejsc dla dysków.


Po drugie: bezpieczeństwo

Jednak cechy ujęte w poprzednich akapitach to nie wszystko. Laptopy biznesowe to również szerokie spektrum możliwości zabezpieczenia przechowywanych na nich danych, nie rzadko należących do tzw. danych wrażliwych, a także stanowiących efekty naszej ciężkiej pracy. Stąd konieczność wyposażenia komputera w takie urządzenia jak czytnik linii papilarnych, czytnik danych biometrycznych (jak ma to miejsce w laptopach Fujitsu), czy slot na karty SmartCard. Coraz częściej też do zabezpieczania notebooka wykorzystuje się zbliżeniowy moduł NFC. Windows 10 pozwala zaś urządzeniom wyposażonym w specjalny system kamer i czujników IR korzystać z usługi Windows Hello, identyfikującej użytkownika po rysach twarzy. Osoby korzystające na co dzień z komputera firmowego nierzadko sięgają także po możliwość zakodowania danych za pomocą modułu TPM. Wszystkim tym rozwiązaniom będziemy się przyglądać nieco bliżej w dalszych wpisach.



Po trzecie: ergonomia stanowiska pracy

Dla części osób jedną z najważniejszych cech laptopa jest możliwość podłączenia go do stacji dokującej. Co nam to da? Przede wszystkim umożliwi stworzenie ergonomicznego miejsca pracy. W zależności od stopnia zaawansowania stacji dokującej będziemy mogli do niej podłączyć dodatkowe monitory, drukarki, liczne akcesoria wykorzystujące porty USB, a nawet urządzenia wymagające złącza COM. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przychodząc rano do pracy podłączamy naszego notebooka wyłącznie pod stację, nie musząc zmagać się  z pozostałymi przewodami. To jednak nie jedyne zalety stacji dokującej. Gadżet ten dodatkowo zasila, a w razie potrzeby naładuje baterię, naszego laptopa, a część stacji dokujących wyposażona jest w specjalny zamek z kluczykiem, dzięki czemu żadna osoba trzecia nie będzie mogła „wypiąć” naszego komputera ze stacji. 



Po czwarte: opieka gwarancyjna

Nie bez znaczenia są także usługi gwarancyjne oferowane przez producentów notebooków o biznesowym przeznaczeniu. Oprócz standardowych usług typu door-to-door (czyli wysyłki wadliwego komputera do serwisu producenta), firmy umożliwiają skorzystanie z gwarancji typu on-site (naprawa w miejscu instalacji) czy next bussines day (naprawa następnego dnia roboczego). W wielu przypadkach istniej możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji.

Tak naprawdę przedstawione przez nas argumenty „ZA” zakupem laptopa biznesowego to właściwie przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Powodów oraz niuansów przemawiających za takim wyborem jest znacznie więcej. Będziemy o nich pisać i przybliżać je w kolejnych publikacjach, które z czasem będą się pojawiać na stronie naszego sklepu. Postaramy się w nich przyjrzeć nieco bliżej wszystkim detalom, o których pisaliśmy w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!
Close