Korzystając ze strony ITnes.pl wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Close

Przewodnik po seriach laptopów marki Dell - Dell Latitude

Wysłany dnia: Mar 29, 2018 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Poradnik technologiczny
Przewodnik po seriach laptopów marki Dell - Dell Latitude

Przewodnik po seriach laptopów marki Dell - Dell Latitude

Słowo wstępu

Ostatnio przybliżyliśmy nieco charakterystykę rodziny laptopów Dell Vostro. To maszyny stojące okrakiem pomiędzy komputerami adresowanymi do użytkowników konsumenckich a sprzętem biznesowym. Mimo swoich zalet, Vostro nie zaoferują jednak tego, co da nam seria notebooków Dell Latitude – procesorów z technologią vPro, bogatego pakietu zabezpieczeń, opcjonalnego modemu WWAN oraz wysokiej klasy matryc. Takie wyposażenie nie pozostawia cienia wątpliwości – Latitude to sprzęt stworzony przede wszystkim z myślą o segmencie biznesowym i każda oferowana przez nich funkcjonalność tylko to potwierdza.

Notebooki Dell Latitude objęte są gwarancją on-site, next business day wynoszącą 3 lata. Istnieje  możliwość rozszerzenia gwarancji do 5 lat. - pełna oferta rozszerzeń gwarancji Dell dla produktów biznesowych i konsumenckich.

Co ciekawe, rodzina Latitude oferuje nie tylko standardowy sprzęt dla pracowników firm i korporacji, ale też urządzenia klasy rugged – o pancernych obudowach i specjalnie dobranych podzespołach. Wszystko po to, aby narzędzie mogło funkcjonować w najbardziej wymagających warunkach.

Krótka charakterystyka serii Dell Latitude

To co rzuca się w oczy jako pierwsze to sam projekt laptopów. Rodzina Dell Latitude to sprzęt wizualnie stonowany, skąpany w klasycznej czerni – kolorze nie tylko uniwersalnym, ale też kojarzącym się z biznesową elegancją. Obudowy laptopów wykonane są z najwyższej klasy tworzyw, a w wyższych seriach spotkać można dodatkowe wzmocnienia z magnezu lub włókna węglowego. Sylwetka komputerów także nie odbiega od powszechnie przyjętego standardu. Laptopy są smukłe i lekkie. Kolejną cechą serii jest też przemyślane rozlokowanie wszystkich gniazd oraz slotów (np. na karty Smart Card, karty pamięci czy kartę SIM). Warto też wspomnieć o świetnej klawiaturze. Skok w nich bardzo wyraźny, przyjemnie głęboki, ze sprężystą odpowiedzią. Poza tym, w rodzinie Latitude 5000 oraz Latitiude 7000 w klawiaturę wpisano „grzybek” TrackSticka.

Dell podzielił tę dość sporą rodzinę komputerów na podserie. Każda z nich posiada nieco inne cechy charakterystyczne, dlatego warto je poznać.

Seria Latitude 3000 to smukłe laptopy stworzone z myślą o mniejszych przedsiębiorstwach. Wśród nich znaleźć można zarówno urządzenia 11-calowe, stworzone z myślą o m.in. segmencie edukacji, jak i 15,6-calowe laptopy do codziennej pracy. Oczywiście, pomiędzy tymi dwoma skrajnościami znajdują się także komputery 13- oraz 14-calowe.
Swoją drogą, 11-calowe Dell Latitude to całkiem ciekawy pomysł. Laptopy tego typu muszą przecież zmieścić się w niewielkiej torbie lub plecaku i muszą charakteryzować się nieco większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż standardowy notebook. Dlatego Dell zabezpieczył komputerki wzmocnieniami z gumy. Notebooki dla sektora edukacji działają w oparciu o procesory niskonapięciowe Intel Pentium oraz Intel Celeron. Wewnątrz znajdziemy zaś niewymienną pamięć operacyjną w dość podstawowej liczbie 2 lub 4 gigabajtów, a także dysk M.2 lub pamięć eMMC. Dell w ramach opisywanej serii zaprojektował także laptopy 13-calowe. W nich znaleźć można wysokiej klasy dotykowe ekrany pokryte szybą Corning Gorilla Glass. Matryce osadzono w zawiasach umożliwiających swobodny obrót ekranu o 360 stopni. To zaś sprawia, że z laptopa będziemy mogli korzystać jak z tabletu.Najpopularniejszymi formatami wciąż pozostają notebooki 14- i 15-calowe. To właśnie one mają najwięcej do zaoferowania w kwestii dostępnych konfiguracji, rozbudowy czy liczby dostępnych portów. Jeżeli chodzi o dostępne procesory, to oba formaty mogą oferować jednostki od Intel Celeron po Core i7. Co ważne, wśród dostępnych CPU znajdują się także te z obsługą technologii vPro. Dell umożliwia również wybranie konfiguracji z niezależną kartą graficzną.


Balansem pomiędzy serią 3000 a 7000 jest seria Latitude 5000. W laptopach z tej rodziny znaleźć można pełną gamę zabezpieczeń sprzętowych, modemy WWAN, niezależne grafiki, procesory z vPro, dyski SSD PCIe NVMe, a niekiedy też kilka wersji matrycy dla jednego modelu. Cechą charakterystyczną serii jest genialne rozmieszczenie portów na obudowie. Część z nich (wyjścia dla monitora, gniazdo LAN, zasilanie) umieszczono na tyle komputera, dzięki czemu dużo łatwiej jest utrzymać porządek na naszym stanowisku pracy. Po prostu część przewodów znajduje się nie z boku notebooka, a za nim. Osoby pragnące rozbudować swoje stanowisko pracy o dodatkowe gniazda, mogą podłączyć do laptopa replikator portów za pośrednictwem dostępnego USB 3.1 typu C. Interfejs ten posiada także funkcjonalność DisplayPort, więc bez problemów podłączymy do niego zewnętrzny monitor. Seria 5000 także oferuje urządzenia ultramobilne w formacie 12-calowym. Są to zarówno klasyczne notebooki, jak i urządzenia typu „2 w 1”. W tym drugim przypadku możemy mówić o wysokiej klasy tablecie z dołączaną klawiaturą.


Notebooki z rodziny Latitude 7000 to „creme de la creme” biznesówek Della. Maszyny dedykowane są wymagającym pracownikom dużych firm oraz korporacji, ze szczególnym uwzględnieniem osób często podróżujących ze swoim narzędziem pracy. W kwestii podzespołów mamy do wyboru najwydajniejsze niskonapięciowe CPU Intela oraz zintegrowane karty graficzne. Najnowsze generacje notebooków Latitude serii 7000 obsługują oczywiście dyski SSD PCIe NVMe, co stało się standardem w sprzęcie z najwyższej półki. Podobnie zresztą jak wzmacnianie obudowy lub jej poszczególnych elementów za pomocą włókna węglowego lub magnezu. Seria 7000 oferuje właściwie wszystkie formy zabezpieczenia komputera oraz danych. W laptopach znaleźć można czytnik linii papilarnych, czytnik Smart Card, moduł NFC, a kwestię łączności bezprzewodowej rozwija możliwość wyposażenia laptopa w modem WWAN. To wszystko uzupełnione jest akumulatorem o dużej pojemności, pozwalającym na długą pracę z laptopem poza biurem. Klasycznego złącza dokowania pod spodem najnowszych generacji już nie znajdziemy, gdyż notebooki wyposażane są już w dużo bardziej uniwersalne złącze USB typu C z interfejsem Thunderbolt 3. W ofercie laptopów Dell Latitude 7000 znajdziemy głównie urządzenia o wielkości pozwalającej na swobodne przemieszczanie się z notebookiem. Maszyny 14-, 13- oraz 12-calowe pozwalają na to w 100%. Amerykanie, podobnie jak w półkę niższej serii urządzeń, także i tutaj umożliwiają wybór laptopa typu „2 w 1”. Rzecz jasna, i te komputery wykonane są z najwyższej klasy materiałów, gdzie oprócz elementów magnezowych chroniących matrycę od tyłu, znajdziemy szybę Corning Gorilla Glass nie pozwalającą na uszkodzenie wyświetlacza.



Jak rozczytać oznaczenia producenta?
Komputery z serii Dell Latitude również posiadają swoje oznaczenia. Co oznacza czterocyfrowy numer?

Jako przykład niech posłuży Dell Latitude 7490:
7 - pierwsza cyfra to oznaczenie serii, w tym przypadku mamy do czynienia z tą najwyższą, czyli 7000.
4 - cyfra „4” to oznaczenie wielkości notebooka. Nasz przykładowy Dell posiada ekran 14-calowy. Analogicznie, „2” będzie sugerować matryce 12-calową, a „3” – 13-calową
90 - ostatnie dwie cyfry to generacja sprzętu, „90” w przypadku naszego przykładu oznacza sprzęt najnowszy, wyposażony w jednostki Intela 8. generacji. Może się zdarzyć, że ostatnią, czwartą cyfrą  nie będzie „0” tylko „5” lub „9”. Co wtedy? Dostaliśmy w ten sposób informację, że mamy do czynienia z sprzętem konwertowalnym.

Tak w dużym skrócie przedstawiają się profesjonalne notebooki Dell Latitude. Oczywiście niniejszym tekst jest dopiero pewnego rodzaju formą wprowadzenia w tematykę, my zaś zachęcamy również do tego, aby próbować samemu bliżej poznać zaprezentowaną serię. Gwarantujemy, że każda osoba poszukująca firmowego notebooka znajdzie w rodzinie Latitude coś dla siebie!

Close