Korzystając ze strony ITnes.pl wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Close

Intel Kaby Lake R, czyli ósma generacja procesorów Intela dla laptopów.

Wysłany dnia: Jan 22, 2018 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Poradnik technologiczny
Intel Kaby Lake R, czyli ósma generacja procesorów Intela dla laptopów.

Intel Kaby Lake R, czyli ósma generacja procesorów Intela dla laptopów.

Rok 2017 był dość ciekawy pod względem kolejnego etapu utarczek pomiędzy dwoma odwiecznymi rywalami – Intelem i AMD. Tak jak ci drudzy przez kilka ładnych lat pozostawali za plecami amerykańskiego giganta, tak poprzedni rok spowodował, że Intel musiał zakasać rękawy i dać użytkownikom coś więcej niż zwiększenie wydajności o ok. 12% w stosunku do poprzedniej generacji. Nie chcąc więc oddawać pola wielordzeniowym, zbierającym pochlebne recenzje procesorom AMD, Intel także sięgnął po wielordzeniowość. Dotyczy do zarówno jednostek niskonapięciowych, jak i CPU montowanych w płytach głównych desktopów. Część efektów tego zrywu przybliżymy właśnie dzisiaj, skupiając się na niskonapięciowych procesorach wlutowanych w płytę główną notebooków.

Kaby Lake R, czyli co?

Ósma generacja jednostek Intela otrzymała nazwę kodową Kaby Lake Refresh, w skrócie zapisywaną jaką Kaby Lake R. Jest to kolejna odsłona „dopieszczania” 14-nanometrowej architektury wprowadzonej wraz z szóstą generacją procesorów o nazwie kodowej Skylake. Jednak tym razem, cały czas czując na karku ofensywę AMD, Intel zdecydował się na wydanie niskonapięciowych jednostek wyposażonych w cztery rdzenie zamiast dwóch, co w poprzednich generacjach było domeną wyłącznie układów o wyższym poborze energii. Te zaś mogliśmy znaleźć wyłącznie w wydajnych notebookach biznesowych (np. w wybranych modelach ProBooków serii 600 od HP lub w niektórych laptopach Lenovo ThinkPad serii T) oraz stacjach roboczych. W zeszłorocznych zapowiedziach amerykanie chwalili się, że podwojenie liczby rdzeni pozwoliło na zwiększenie mocy CPU o 40% w stosunku do siódmej generacji ich jednostek. Jak się okazało, wczytując się w wyniki testów oraz recenzji widać laptopów wyposażonych w tytułowe układy można dojść do wniosku, że Intel wcale nie przesadzał. Co ciekawe, osiągnięto to bez potrzeby zwiększania poboru mocy procesora. TDP nadal wynosi 15 W.

Obecni przedstawiciele rodziny Kaby Lake R

Na chwilę obecną w najnowszych notebookach biznesowych (np. ThinkPadach serii E - E580 / E480 - oraz L od Lenovo, ProBookach serii 400 - G5 - od HP) np. można spotkać jedną z czterech niskonapięciowych opcji:

Intel Core i5 8250U – to jednostka, którą spotkamy w notebookach konsumenckich oraz w podstawowych „biznesówkach”. Bazowe taktowanie wynoszące 1,6 GHz dzięki technologii Turbo Boost może wzrosnąć do 3,4 GHz. Wyposażenie „i-piątki” w cztery rdzenie znacznie zwiększyło jej potencjał w pracy z aplikacjami umiejętnie korzystającymi z kilku rdzeni. Ponadto Intel nie zrezygnował z implementacji technologii Hyper-Threading, dzięki czemu cztery rdzenie fizyczne wzbogacone są o cztery rdzenie logiczne, co daje w efekcie możliwość obsługi maksymalnie ośmiu wątków jednocześnie, a nie czterech, jak to było dotychczas. CPU posiada aż 6 MB pamięci cache, czyli dwukrotnie więcej niż odpowiednik z generacji siódmej.

Intel Core i5 8350U – ten układ znajdziemy w „pełnoprawnych” notebookach biznesowych, gdyż posiada on wsparcie dla technologii vPro. Następca Core i5 7300U potrafi w trybie Turbo osiągnąć częstotliwość 3,6 GHz. Bazowe taktowanie zaś wynosi 1,7 GHz. Jak nietrudno się domyślić, także ten CPU obsługuje technologię Hyper-Threading oraz wyposażony jest w 6 MB pamięci cache.

Intel Core i7 8550U – wyższa półka niskonapięciowych układów dla notebooków to przede wszystkim większa moc obliczeniowa. Każdy z rdzeni posiada bazowe taktowanie na poziomie 1,8 GHz. Tryb Turbo pozwala im rozwinąć skrzydła do poziomu 4 GHz. Dodatkowo opisywana „i-siódemka” posiada 8 MB cache. Podobnie jak wspomnianego wcześniej Core i5 8250U, tę jednostkę znajdziemy w laptopach konsumenckich oraz podstawowych wersjach laptopów biznesowych.

Intel Core i7 8650U – to najwydajniejszy z dotychczasowych układów niskonapięciowych generacji Kaby Lake R. Taktowanie wynosi od  1,9 GHz do 4,2 GHz w trybie Turbo, a pojemność pamięci cache wynosi 8 MB. Ten procesor znajdziemy przede wszystkim w notebookach klasy biznes ze względu na wspieranie technologii vPro. Oczywiście oba układy z rodziny Core i7 obsługują technologię Hyper-Threading.


Wszystkie cztery opisane przez nas jednostki posiadają oczywiście zintegrowane z nimi układy graficzne – Intel UHD 620. Potencjał grafiki, podobnie jak w poprzednich generacjach, uzależniony jest główne od taktowania CPU oraz zainstalowanej na płycie głównej liczby pamięci operacyjnej. A propos RAM-u – ósma odsłona współpracować będzie z „kostkami” pamięci DDR4 o taktowaniu do 2400 MHz oraz wlutowaną pamięcią LPDDR3 taktowaną z częstotliwością 2133 MHz. Wymienione przez nas procesory będą też przygotowane do współpracy z pamięcią Intel Optane.  


Zachęcamy do śledzenia oferty nasze sklepu, w którym oferta notebooków z najnowszymi procesorami Intela będzie sukcesywnie rosnąć.

Close