Close

Pamięci CUDIMM i CSODIMM w komputerach i laptopach biznesowych

Wysłany dnia: Jul 13, 2025 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Aktualności
Pamięci CUDIMM i CSODIMM w komputerach i laptopach biznesowych

Standard pamięci DDR5

Pamięci RAM DDR5 zadebiutowały w 2021 roku wraz z 12. generacją procesorów Intel Core. Od tego czasu pamięci te wyparły z rynku DDR4 i prawie w całości opanowały rynek. Na początku oferowane były kości o prędkości od zaledwie 4800 MT/s, a w niektórych komputerach działały nawet z prędkością tylko 4400 MT/s, co w połączeniu z wysokim opóźnieniami nie oferowały wyraźnie lepszych osiągów od starszego standardu DDR4.

Rosnąca prędkość pamięci DDR5 i związane z tym problemy

Crucial DDR5 CSODIMM

Dziś pamięci DDR5 pozbyły się wielu bolączek wieku dziecięcego i dostępne są na rynku coraz to szybsze kości z bardzo wysokimi zegarami i niskimi opóźnieniami. Jednak ciągłe podwyższanie taktowania pamięci zaczęło stwarzać nowe problemy takie jak zakłócenia i szum elektroniczny. A to może powodować błędy, utratę danych i niestabilność systemu. Dlatego właśnie w 2023 roku organizacja JEDEC zajmująca się standaryzacją rozwiązań pamięci określiła nowe wymagania modułów DDR5. Począwszy od prędkości 6400 MT/s moduły DDR5 muszą być wyposażone w dodatkowy komponent Client Clock Driver, który poprawia integralność sygnału przesterowując sygnał zegara i minimalizując zakłócenia.

Układ CKD rozwiązaniem na niestabilność szybkich pamięci DDR5

Moduły z układem CKD mają być oznaczane dodatkową literą C na początku. W taki sposób powstały moduły CUDIMM i CSODIMM. Oznaczenie jest ważne, ponieważ moduły te korzystają z tych samych gniazd co moduły bez układu CKD, ale nowe mogą nie być kompatybilne z płytą główną komputera czy laptopa. W celu możliwości instalacji nowych układów CUDIMM i CSODIMM w dostępnych na rynku komputerach i notebookach niektórzy producenci przygotowali odpowiednie aktualizacje BIOSu.

DDR5 CSODIMM

Komputery i laptopy z modułami CSODIMM i CUDIMM

Na rynku biznesowych również pojawiają się już notebooki i komputery korzystające z pamięci zaktualizowanego standardu DDR5 z układem CKD. Oczywiście urządzenia te przygotowane są tak, by mogły działać zarówno z nowymi modułami CSODIMM i wolniejszymi SODIMM bez układu CKD.

Nowe moduły możemy znaleźć w stacjach roboczych Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2, Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2. W notebookach biznesowych i mobilnych stacjach roboczych obok standardowych modułów SODIMM znajdziemy także moduły CSODIM w takich modelach jak Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 Intel czy Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 Intel, HP ZBook Fury G1i 16 czy HP ZBook Fury G1i 18. W notebookach dla graczy pamięci te znalazły się m. in. w modelach Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H.

Close