Close

Procesory Intel Core 200 i Intel Core Ultra 200 w laptopach biznesowych

Wysłany dnia: Apr 21, 2025 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Poradnik technologiczny
Procesory Intel Core 200 i Intel Core Ultra 200 w laptopach biznesowych

Jak co roku producenci komputerów i laptopów biznesowych wypuszczają na rynek kolejne, nowe serie swoich produktów odświeżając ich specyfikację. Głównym wyznacznikiem kolejnych generacji serii notebooków są zazwyczaj generacje procesorów. Do niedawna w większości laptopów biznesowych królowały CPU firmy Intel, a ich podział na generacje był dość przejrzysty. Jednak pod koniec 2023 roku oznaczenia tych jednostek ze stajni „niebieskich” uległy dość poważnej zmianie i na rynku pojawiły się procesory Intel Core Ultra, a później także Intel Core bez dopisku „Ultra” w nazwie. W tegorocznych laptopach pojawiają się kolejne procesory z nowymi dopiskami, więc spróbujemy je jakoś usystematyzować i posegregować. Mimo iż większość z tych CPU ma w nazwie jakąś trzycyfrową liczbę zaczynającą się od cyfry 2, czyli np. 288V czy 250U procesory te mogą różnić się znacząco od siebie.

Intel Core Ultra 200 Portfolio

Dodatkowym modyfikatorem utrudniającym rozeznanie wśród procesorów jest mocne nastawienie się producentów sprzętu na AI czyli tzw. Sztuczną Inteligencję. Ten trend wykorzystała również firma Microsoft, która stworzyła i określiła nowy typ laptopów nazwanych Copilot+ PC. Głównym wyznacznikiem zgodności takich notebooków jest moc obliczeniowa wbudowanego w procesor układu NPU wspierającego aplikacje wykorzystujące AI. A minimalna wydajność tych układów określona została na poziomie 40 bilionów operacji na sekundę (w skrócie TOPS). Na początku ery komputerów Copilot+ PC wymagania te spełniały wyłącznie procesory firmy Qualcomm, ale niedługo później dołączyły do tego grona także układy firmy Intel i AMD. Obecnie wśród procesorów możemy znaleźć jednostki bez układu NPU, który by wspierał obliczenia AI, CPU ze słabymi NPU z wydajnością poniżej 40 TOPSów i CPU spełniające wymagania Copilot+ PC z NPU o wydajności 40 TOPSów lub więcej.

Nadal w oznaczeniach procesorów Intela zostaje gradacja od 3 do 9, czyli zamiast Core i5 jest Core 5 lub Core Ultra 5 itd. Ale nie zawsze Core Ultra 7 będzie lepszy od Core Ultra 5, bo wiele zależy od tego co będzie dla nasz ważniejsze, czy wydajność, czy energooszczędność itd.

Intel Core Ultra 200 AI PC

Druga seria procesorów firmy Intel dla urządzeń mobilnych prezentuje się następująco:

  • Intel Core 200U – (również Intel Core 100U) Raptor Lake, czyli odświeżone, ultra-mobilne procesory 13. i 14. generacji, przeznaczone dla prostych laptopów bez wsparcia dla AI, z podstawowym układem graficznym Intel Graphics, z wielowątkowością na rdzeniach Performance
  • Intel Core 200H – Raptor Lake, czyli wyżej taktowane, wydajniejsze od Core 200U, odświeżone procesory 13. i 14. generacji, bez wsparcia dla AI, z podstawowym układem graficznym Intel Graphics, z wielowątkowością na rdzeniach Performance
  • Intel Core Ultra 200U – Arrow Lake, ultramobilne procesory z podstawowym układem NPU o wydajności do 12 TOPSów i podstawowym układem graficznym Intel Graphics, z wielowątkowością na rdzeniach Performance i z nowymi rdzeniami Low Power Efficient
  • Intel Core Ultra 200H – Arrow Lake, wydajne procesory z podstawowym NPU o wydajności do 13 TOPSów i wydajnym układem graficznym Intel Arc 130T lub 140T o wydajności dla AI od 63 do 77 TOPSów w zależności od modelu, bez wielowątkowości, z nowymi rdzeniami Low Power Efficient
  • Intel Core Ultra 200HX – Arrow Lake, najwydajniejsze procesory o wysokim taktowaniu i dodatkowym cache’u poziomu L2, z podstawowym NPU o wydajności do 13 TOPSów i podstawowym układem graficznym Intel Graphics, bez wielowątkowości
  • Intel Core Ultra 200V – Lunar Lake, spełniające wymogi Copilot+ PC, wysoce energooszczędne, z wydajnym układem NPU o mocy od 40 do 48 TOPSów i wydajnym układem graficznym Intel Arc 130V lub 140V o mocy od 53 do 67 TOPSów w zależności od modelu, bez wielowątkowości

Jak widać, możemy wyróżnić aż sześć rodzajów mobilnych procesorów firmy Intel, których numer serii zaczyna się od cyfry „2”. Każdy z nich czymś się wyróżnia i ma określone przeznaczenie. Przy wyborze prostego i bezpiecznego laptopa biznesowego znajomość właściwości poszczególnych serii nie jest konieczna, bo każda z tych jednostek sprawdzi się w pracy biurowej bardzo dobrze. Jednak by bardziej świadomie wybrać laptopa do pracy warto wiedzieć, która z serii lepiej nadaje się do wymagających zadań stawianych mobilnym stacjom roboczym, a która do lekkiego, długo działającego na baterii, ultrabooka.

Należy jednak pamiętać, że procesor to tylko jedna z części składowych laptopa i na jego wydajność czy długości pracy na baterii mają także wpływ inne elementy specyfikacji jak rodzaj i ilość pamięci RAM, dysk, karta graficzna czy pojemność baterii itd.

Intel Core 100U, Intel Core 200U i Intel Core 200H

Procesory Intel Core 200U

Te procesory można wrzucić do jednej kategorii, ponieważ widać już w ich nazwie brak słowa „Ultra”. Jest to celowe działanie producenta, ponieważ serie tych procesorów stworzono odświeżając sprawdzone i wydajne procesory 13. generacji (Raptor Lake). Wszystkie zbudowane są ze znanych już wydajnych rdzeni Performance (P) i energooszczędnych Efficient (E). Dodatkowo rdzenie P działają wielowątkowo dzięki technologii Intel Hyper-Threading. Procesory z końcówką „U” mają mniej wydajnych rdzeni P, a więcej rdzeni E, przez co są bardziej energooszczędne. Z kolei procesory z literą „H” w porównaniu ze wspomnianymi wcześniej (U) mają więcej rdzeni P, więcej pamięci podręcznej cache, wyższe taktowania i wyższe limity mocy, przez co będą wydajniejsze, ale także będą powodować szybsze rozładowanie się baterii laptopa. Trzeba także wspomnieć, że wszystkie te serie nie mają układu NPU wspomagającego obliczenia aplikacji korzystających z AI. Poza tym mogą być skonfigurowane z wymiennymi lub wlutowanymi pamięci RAM DDR4 lub DDR5.

Procesory Intel Core 200H

Mimo odświeżenia kilkuletnich konstrukcji procesory Core 100U, 200U i 200H nadal zaspokoją wymagania użytkowników szukających wydajnych urządzeń, pod warunkiem, że nie przywiązują wagi do korzystania z AI.

Procesory Intel Core 100U, Intel Core 200U i Intel Core 200H można znaleźć w seriach prostych laptopów biurowych jak Lenovo V15 G5 IRL, ASUS ExpertBook B1 B1503, Lenovo ThinkBook 14 G8 IRL czy Lenovo ThinkBook 16 G8 IRL, Dell Pro 14 PC14250 czy Dell Pro 16 PC16250, ale także bardziej zaawansowanych jak ASUS ExpertBook B9 OLED B9403, HP EliteBook 6 G1iR 14 czy HP EliteBook 6 G1iR 16.

Intel Core Ultra 200U

Procesory Intel Core Ultra 200U

Intel Core Ultra 200U generacji Arrow Lake to ultra-mobilne procesory 2 generacji, będące rozwinięciem przełomowych procesorów Core Ultra 100U Meteor Lake. Oprócz rdzeni Performance (P) i Efficient (E) procesory te otrzymały także dodatkowe dwa rdzenie Low Power Efficient (LP-E). Daje to możliwość wyłączania pozostałych rdzeni i pozostawienia tylko tych dwóch najbardziej energooszczędnych podczas najprostszych zadań lub podczas bezczynności i wyświetlania tylko pulpitu. Tutaj również tylko rdzenie P otrzymały wielowątkowość. Znalazł się tutaj jednak układ NPU Intel AI Boost o wydajności do 12 TOPSów, więc jeszcze niespełniający wymogów laptopów Copilot+ PC, ale już mogący wyraźnie przyspieszyć pracę z aplikacjach korzystających ze Sztucznej Inteligencji. Kolejnym plusem tych CPU jest możliwość pracy z wymiennymi pamięciami DDR5 i wlutowanymi LPDDR5x.

Ta seria procesorów będzie pewnie najczęściej spotykana w laptopach biznesowych dzięki swojej uniwersalności. Energooszczędne z dobrą wydajnością i podstawowym wsparcie dla aplikacji AI, będą spotykane zarówno w przystępnych cenowo średnio-zaawansowanych laptopach, jak i w modelach z wyższej półki. Często w tych samych seriach laptopów spotkamy procesory z literą „U” na końcu, jak i przez spore podobieństwo, także z CPU z literą „H”.

Serie, w których znajdziemy wyłącznie procesory Intel Core Ultra 200U to, na przykład, HP EliteBook 6 G1i 13, HP EliteBook 8 G1i 13, HP EliteBook 8 Flip G1i 13 czy Lenovo ThinkBook 14 2-in-1 G5 IAU.

Jest jednak więcej serii, w których te procesory spotykane są z mocniejszymi Core Ultra 200H lub z prostszymi z serii Core 200U lub Core 200H.

Intel Core Ultra 200H

Procesory Intel Core Ultra 200H

Procesory Intel Core Ultra 200H, podobnie jak „mniejsi bracia” z literą „U” zbudowane zostały na tym samym rdzeniu - Arrow Lake. Jednak seria z literą „H” została doposażona w kilka dodatkowych elementów, które sprawiają, że procesory mają wyższą wydajność zarówno w standardowych aplikacjach jak i tych korzystających z AI. Jednostki te otrzymały więcej wydajnych rdzeni P, podobny układ NPU o wydajności do 13 TOPSów, więcej pamięci cache, wyższe taktowania oraz wyższe limity mocy. Dodatkowo każdy z nich otrzymał także wydajniejszy zintegrowany układ graficzny Intel Arc 130T lub 140T, który dodatkowo potrafi wspomóc układ NPU w obliczeniach dla AI o kolejne od 63 do 77 TOPSów. Jednak zabrakło tutaj technologii Hyper-Threading, więc tyle ile dany procesor ma rdzeni tyle samo ma wątków. Dodatkowo CPU może obsłużyć do 128 GB RAM DDR5.

Procesory Intel Core Ultra 200H sprawdzą się w wydajnych laptopach biznesowych bez dedykowanej karty graficznej, ale również w średnio-wydajnych mobilnych stacjach roboczych połączone z dedykowaną kartą graficzną. Dzięki swojej konstrukcji CPU tej serii nadają się do bardziej zaawansowanych prac niż wersje „U”, ale również mogą być mniej mobilne przez wyższe zapotrzebowanie na energię i wydalanie większej ilości ciepła.

Serie, w których znajdziemy procesory Core Ultra 200H często dają także do wyboru jednostki z Core Ultra 200U. Są nimi, na przykład, Lenovo ThinkBook 14 G8 IAL, Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL, Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 Intel, Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 Intel, Lenovo ThinkPad T14s 2-in-1 Gen 1, Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 Intel, Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 Intel, HP EliteBook 6 G1i 14, HP EliteBook 6 G1i 16, HP EliteBook 8 G1i 14, HP EliteBook 8 G1i 16. Spotkamy wśród nich także prostsze mobilne stacje robocze, jak na przykład HP ZBook 8 G1i 14 czy HP ZBook 8 G1i 16.

Dzięki swojej zrównoważonej wydajności i energooszczędności procesory serii Core Ultra 200H można spotkać także w średnio-wydajnych mobilnych stacjach roboczych, jak na przykład w HP ZBook X G1i 16, HP ZBook 9 G1i 16, Dell Pro Max 14 MC14250 czy Dell Pro Max 16 MC16250.

Intel Core Ultra 200HX

Procesory Intel Core Ultra 200HX

Procesory Intel Core Ultra 200HX to najwydajniejsze jednostki mobilne drugiej serii Core Ultra. Tutaj wszystko zostało zbudowane tak by wydajność była jak najwyższa nie martwiąc się o duży pobór prądu czy wysokie temperatury. W tej serii usunięto rdzenie Low Power Efficient (LP-E), by nie zajmowały niepotrzebnie miejsca, a za to dodano dużą ilość rdzeni P i E. Mimo braku technologii Hyper-Threading CPU te bardzo dobrze radzą sobie z wielowątkowymi zadaniami. Zintegrowany układ graficzny Intel Graphics również otrzymał podstawową wydajność by nie przeszkadzać rdzeniom procesora. Warto wspomnieć również, że jednostki tej serii obsłużą nawet do 192 GB RAM DDR5 również moduły z korekcją błędów ECC (oprócz najniższego modelu Core Ultra 5 235HX).

Procesory serii Intel Core Ultra 200HX będą zawsze parowane z dedykowanymi kartami graficznymi. Przez swoją bezkompromisową wydajność i duże zapotrzebowanie na energię montowane są w najwydajniejszych mobilnych stacjach roboczych i laptopach przeznaczonych dla graczy czy zaawansowanej pracy kreatywnej. Spotkamy je, na przykład, w najwydajniejszych mobilnych stacjach roboczych HP ZBook Fury G1i 16 czy HP ZBook Fury G1i 18 czy w gamingowych laptopach Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H.

Intel Core Ultra 200V

Procesory Intel Core Ultra 200V

Procesory Core Ultra 200V, kodowo nazwane Lunar Lake, są chyba najciekawszą nowością w mobilnej ofercie firmy Intel. Stanowią odpowiedź na energooszczędne, przygotowane do pracy z AI, procesory firmy Qualcomm i AMD. Dzięki pozbyciu się rdzeni Efficient (E) i użyciu wyłącznie wydajnych rdzeni Performance (P) i wysoce energooszczędnych Low Power Efficient (LP-E) uzyskano niespotykaną dotąd w procesorach tego producenta wydajność energetyczną. Tutaj również całkowicie zrezygnowano z wielowątkowości rdzeni i brak tutaj technologii Hyper-Threading. Dla zapewnienia najwyższej wydajności i zmniejszenia zużycia energii te CPU parowane są wyłącznie z wlutowaną szybką pamięcią RAM LPDDR5x o określonej wielkości 16 GB lub 32 GB w zależności od modelu. Dodatkowo jednostka otrzymała także układ NPU o wydajności od 40 do 48 TOPSów, co sprawia, że laptopy w nie wyposażone spełniają wymogi Copilot+ PC. Zintegrowany układ graficzny Intel Arc 130V lub Arc 140V również może pochwalić się wysoka wydajności liczoną od 53 do 67 TOPSów w zależności od modelu.

Układy Intel Core Ultra 200V bronią architektury x86 przed atakiem jednostek ARM od Qualcomma. Intel udowodnił, że może dostarczyć wydajny procesor dla małych laptopów długo pracujących na baterii. Procesory te występują w wielu notebookach, ale najlepiej sprawdzą się w kompaktowych urządzeniach, które imponują kilkunastogodzinną pracą na zasilaniu akumulatorowym, stworzonych jako ultra-mobilne laptopy do pracy z AI.

Z niezależnych testów wynika, że Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 wyposażony w bardziej energochłonny ekran OLED potrafi pracować na jednym ładowaniu podczas przeglądania Internetu ponad 10 godzin, a podczas oglądania filmu lokalnie nawet około 19 godzin.

Cechy prcesorów Intel Core Ultra 200V

Biorąc pod uwagę inne laptopy z tymi procesorami wyniki testów pracy na jednym ładowaniu wypadają dość podobnie. Jeden z pierwszych biznesowych laptopów z tymi CPU - ASUS ExpertBook P5 P5405 również w wielu testach uzyskuje bardzo podobne wyniki jak wspomniany wcześniej X1 Carbon. A niedawno zaprezentowany cienki i lekki HP EliteBook Ultra G1i również bez problemu przekracza barierę 10 godzin pracy na jednym ładowaniu. I tutaj nie mówimy o laboratoryjnych testach, w których uzyskany czas pracy ma się nijak do realnego, ale o testach podczas użytkowania sprzętu w różnych zastosowaniach.

Oprócz wymienionych serii, Core Ultra 200V spotkamy także w takich laptopach jak HP EliteBook X G1i 14, HP EliteBook X Flip G1i 14, Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10, Dell Pro 13 Premium PA13250, Dell Pro 14 Premium PA14250, wraz z procesorami „U” w Dell Pro 13 Plus PB13250, Dell Pro 14 Plus PB14250, Dell Pro 16 Plus PB16250 czy nawet z procesorami „U” i „H” w Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 Intel czy Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 Intel.

Close