Filtruj według

Cena (brutto)
Dostępność
Typ obudowy
Gwarancja
Procesor
więcej... mniej
Liczba rdzeni procesora
Częstotliwość procesora
więcej... mniej
Pamięć RAM
Liczba dysków HDD
Pojemność dysków HDD
więcej... mniej
Pojemność dysków cache
Wnęki na dyski
Wnęki z jadnostką rozszerzającą
więcej... mniej
Liczba gniazd PCIe
Liczba gniazd M.2
Liczba portów 1GbE
Liczba portów eSATA
Liczba portów USB
Zasilacz
więcej... mniej
Obsługa zasilacza nadmiarowego
Rodzaj konfiguracji
Filtruj

Serwery NAS Synology

Serwery NAS SynologyOdwiecznym konkurentem QNAP jest powstała w roku 2000 firma Synology. Mając 23 lata doświadczenia na rynku serwerów NAS, Synology oferuje bardzo szeroką gamę rozwiązań – od jednodyskowych, domowych modeli z serii Value, do wyposażonego w 12 dysków SAS i dwunastordzeniowy procesor Intel Xeon modelu SA3600.

Najpopularniejszą, a na pewno najliczniejszą linią modelową jest seria Plus. Znajdziemy w niej dziewięć modeli w obudowie tower i sześć w obudowie rack. Liczba obsługiwanych dysków, jak i moc zastosowanych procesorów bardzo się od siebie różnią, ale to co jest wspólne dla tej serii, i wszystkich urządzeń Synology zbudowanych w oparciu o procesor z rodziny x86, to obsługa systemu plików Btrfs.

na stronę
Pokazuje 41 - 50 z 657 elementów
Pokazuje 41 - 50 z 657 elementów

System plików Btrfs

Warto się na chwilę zatrzymać przy tej kwestii, bo jest to jedna z kluczowych zalet NAS-ów tej marki. Btrfs jest nowoczesnym systemem plików, który ma wbudowane mechanizmy autonaprawy oraz umożliwia tworzenie migawek i stosowanie technologii deduplikacji. To właśnie migawki stanowią jedną z ważniejszych zalet serwerów NAS, ponieważ pozwalają na wersjonowanie plików, a jednocześnie są świetną formą zabezpieczenia danych przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware.

System operacyjny DSM

Kolejną cechą wspólna wszystkich NAS-ów Synology jest dokładnie ten sam, oparty na GNU/Linux, system operacyjny DSM. Wszystkie urządzenia, od tych najmniejszych, po największe, korzystają z dokładnie tego samego, opartego na graficznym interfejsie systemu operacyjnego. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie urządzenia mają takie same możliwości, ale obsługuje się i je konfiguruje w ten sam sposób.

Zaawansowane serwery NAS Synology

Patrząc na portfolio produktów firmy Synology, warto też zwrócić uwagę na najwyższe linie modelowe, do których zaliczają się serie FS i HD. Ta pierwsza obsługuje wyłącznie dyski SSD w formacie SATA i SAS - w ich przypadku producent chwali się wydajnością na poziomie 240 000 IOPS dla losowego zapisu w przypadku modelu FS6400.

Nie mniej ciekawy, choć z nieco innych powodów, jest model HD6500. Wyposażony w dwa procesory Intel Xeon i do 512 GB pamięci RAM potrafi pomieścić w obudowie o wysokości 4U do 60 dysków twardych SAS. Jak łatwo policzyć, przy dyskach 16TB daje to 960TB powierzchni (prawie 1 petabajt!) na dane. Czyni go to prawdziwym potworem wśród serwerów NAS.

Oprogramowanie dla serwerów NAS Synology

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dołączonym lub możliwym do pobrania bez dodatkowych opłat oprogramowaniu. To właśnie to oprogramowanie stanowi o sile serwerów NAS i pozwala je przekształcić w serwery mediów, bazodanowe, pocztowe, DHCP czy DNS.

Jedna z tych aplikacji zasługuje na szczególne wyróżnienie – jest to Active Backup for Business. Całkowicie darmowa aplikacja do backupu wszelkiego rodzaju danych i urządzeń, o możliwościach typowych dla dużo droższych rozwiązań komercyjnych. Występuje też w wersjach potrafiących robić kopie zapasowe środowisk Microsoft 365 i Google Workspace. Jest to jedna z największych zalet NAS-ów Synology wspierających system Btrfs.

Close