Opis notebooka Lenovo LOQ 15AHP11 83TN29AERPB
Laptop Lenovo LOQ 15AHP11 83TN29AERPB należy do popularnej serii 15,3-calowych notebooków biznesowych LOQ 15AHP11 firmy Lenovo.
15,3-calowy ekran modelu 83TN29AERPB wyświetla obraz w maksymalnej rozdzielczości 1920x1200 (WUXGA). Producent deklaruje jasność matrycy na poziomie 300 cd/m². Do wyświetlania obrazu wykorzystano matrycę IPS zapewniającą doskonały obraz.
Profesjonalni użytkownicy z pewnością docenią obecność dedykowanego układu graficznego NVIDIA GeForce RTX 5060. Kartę wyposażono w 8 GB GDDR7 pamięci video. Pamięć masowa modelu 83TN29AERPB obejmuje dysk SSD (NVMe, PCIe 4.0) o pojemności 512 GB. Do dyspozycji użytkownika oddano także drugi dysk SSD (M.2 NVMe PCie x3, jednostronne, 2280) o pojemności 2 TB. W laptopie nie zainstalowano napędu optycznego.
Komputer wyposażono w 16 GB pamięci operacyjnej (w układzie 1 x 16 GB). Maksymalna ilość pamięci RAM, którą można zaistalować w laptopie, wynosi 32 GB (na płycie głównej pozostawiono 1 wolny bank pamięci). Producent zastosował pamięć typu DDR5. W notebooku LOQ 15AHP11 83TN29AERPB zastosowano 8-rdzeniowy układ CPU Ryzen 7 250 z rodziny procesorów AMD Ryzen 7. Zegar CPU jest taktowany z częstotliwością 3,3GHz GHz (maksymalnie 5,1GHz). Pamięć cache ma pojemność 16MB. CPU osiągnął wynik 25549 punktów w aplikacji PassMark. Model oferuje podstawowy układ graficzny AMD Radeon 780M.
Notebook działa pod kontrolą preinstalowanego systemu operacyjnego Windows 11 Home. Producent komputera zadbał o zgodność urządzenia z certyfikatami Energy Star 9.0, ErP Lot 6/26, TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), RoHS compliant oraz EPEAT Silver Registered.
Do podłączania urządzeń peryferyjnych służą następujące porty: dwa porty USB-A 3.2 Gen 1, jeden port słuchawkowe, jeden port RJ-45, jeden port USB-A 3.2 Gen 2, jeden port USB4 (40Gbps, PD 65-100W, DisplayPort 1.4), jeden port zasilania oraz jeden port HDMI 2.1. Podzespoły laptopa zainstalowano w obudowie koloru szarego. Laptop waży 2,10 kg. W laptopie zainstalowano moduły komunikacji Wi-Fi w standardzie 802.11ax i Bluetooth. W laptopie zainstalowano kamerkę internetową. Do wprowadzania danych służy podświetlana klawiatura wraz z blokiem numerycznym. Model wyposażono dodatkowo w wygodny TouchPad.
Producent udziela na laptopa 2-letniej gwarancji w trybie Carry-in. Podzespoły instalowane w konfiguracji zmodyfikowanej przez naszych techników są objęte gwarancją 3 lata Carry-in.
Procesor AMD Ryzen 7 250
Debiutujący podczas targów CES 2025 procesor AMD Ryzen 7 250 stanowi solidną propozycję w segmencie wydajnych jednostek mobilnych typu APU, choć należy zaznaczyć, że wywodzi się on ze znanej już od kilku lat rodziny Hawk Point. W rzeczywistości nie mamy tu do czynienia z zupełnie nową konstrukcją, lecz z odświeżonym modelem Ryzen 7 8840U, który otrzymał nowe oznaczenie rynkowe. Jednostka ta dysponuje ośmioma rdzeniami opartymi na architekturze Zen 4, które pracują z częstotliwością od 3,3 GHz do 5,1 GHz, a dzięki obsłudze technologii SMT system operacyjny może operować na szesnastu wątkach jednocześnie. Za generowanie grafiki trójwymiarowej oraz zadania obliczeniowe wspierające procesor odpowiada zintegrowany układ graficzny Radeon 780M.
Fundamentem rodziny Hawk Point jest architektura Zen 4, która wcześniej napędzała tak udane serie jak Phoenix czy Dragon Range. Warto jednak zwrócić uwagę na obecność zintegrowanego modułu NPU o wydajności 16 TOPS, co mimo nowoczesnego charakteru procesora jest wartością niewystarczającą do spełnienia rygorystycznych wymogów certyfikacji Microsoft Copilot+ PC. Pod względem technologicznym procesor oferuje 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz wsparcie dla bardzo szybkich pamięci RAM typu DDR5-5600 oraz LPDDR5x-7500. Użytkownicy mogą również liczyć na pełną kompatybilność z interfejsem USB 4, co zapewnia obsługę standardu Thunderbolt, a 20 linii PCIe 4.0 pozwala na wykorzystanie nowoczesnych dysków NVMe SSD o przepustowości dochodzącej do 7,8 GB/s. Należy przy tym pamiętać, że jednostka ta jest na stałe przylutowana do płyty głównej za pomocą gniazda FP8, co wyklucza jej wymianę w przyszłości oraz uniemożliwia podkręcanie parametrów pracy.
W kwestii czystej wydajności Ryzen 7 250 zachowuje parametry zbieżne ze swoimi poprzednikami, czyli modelami 8840U i 7840U, co plasuje go na poziomie porównywalnym z układem Intel Core Ultra 7 256V w testach wielowątkowych. Taka moc obliczeniowa sprawia, że procesor doskonale radzi sobie nawet z wymagającymi zadaniami profesjonalnymi przewidzianymi na rok 2025. Ostateczne rezultaty w codziennym użytkowaniu będą jednak ściśle uzależnione od tego, jak agresywne limity mocy ustawili inżynierowie danego laptopa oraz jak sprawnie działa system odprowadzania ciepła w konkretnym urządzeniu.
Zintegrowana karta graficzna Radeon 780M została wyposażona w 12 jednostek obliczeniowych, co przekłada się na 768 procesorów strumieniowych pracujących z maksymalnym taktowaniem 2700 MHz. Układ ten bez problemu radzi sobie z obsługą do czterech zewnętrznych monitorów o rozdzielczościach sięgających standardu SUHD 4320p, a także oferuje sprzętowe kodowanie i dekodowanie najpopularniejszych kodeków wideo, w tym nowoczesnego formatu AV1. Jeśli chodzi o rozrywkę, większość gier wydanych w 2024 roku działa płynnie w rozdzielczości 1080p przy niskich ustawieniach detali, choć płynność animacji będzie mocno zależeć od szybkości zainstalowanej pamięci RAM, która służy tutaj jako współdzielona pamięć wideo.
Efektywność energetyczna pozostaje jedną z najsilniejszych stron tego układu, ponieważ został on wykonany w zaawansowanym procesie technologicznym 4 nm w zakładach TSMC. Domyślny współczynnik TDP wynosi 28 W, jednak producenci laptopów mają sporą swobodę w konfiguracji tego parametru w zakresie od 15 W do 30 W, co pozwala na dostosowanie procesora do różnych formatów komputerów przenośnych. Niezależnie od wybranej konfiguracji energetycznej, systemy oparte na procesorze Ryzen 7 250 wymagają zastosowania aktywnego chłodzenia z wentylatorem, aby zapewnić stabilną pracę pod obciążeniem i utrzymać wysoką sprawność energetyczną.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5060
Mobilny układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 5060 Mobile zadebiutował 20 maja 2025 roku jako zaawansowane rozwiązanie dla laptopów oparte na architekturze Blackwell. Jednostka ta jest wytwarzana w nowoczesnym procesie technologicznym 5 nm i bazuje na procesorze graficznym GB206, co zapewnia jej pełną zgodność ze standardem DirectX 12 Ultimate. Dzięki temu użytkownicy mają gwarancję obsługi wszystkich współczesnych gier oraz dostępu do kluczowych technologii, takich jak sprzętowy ray tracing czy variable-rate shading, w nadchodzących produkcjach. Sam procesor GB206 jest układem o średniej wielkości, charakteryzującym się powierzchnią rdzenia wynoszącą 181 mm2 oraz obecnością aż 21 900 milionów tranzystorów.
W celu dostosowania wydajności do specyfiki urządzeń przenośnych, NVIDIA zdecydowała się na dezaktywację części jednostek obliczeniowych względem w pełni odblokowanego układu GB206 znanego z wersji Ti. Ostatecznie mobilny wariant RTX 5060 oferuje 3328 jednostek cieniujących, 104 jednostki mapowania tekstur oraz 48 potoków renderujących. Architektura ta obejmuje również 104 rdzenie Tensor, które wydatnie wspierają aplikacje wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji, a także 26 rdzeni RT dedykowanych akceleracji śledzenia promieni. Wyjątkowym atutem tej generacji jest zastosowanie 8 GB nowoczesnej pamięci GDDR7, która komunikuje się z układem za pośrednictwem 128-bitowego interfejsu.
Parametry taktowania zostały zoptymalizowane pod kątem efektywności, co przekłada się na bazową częstotliwość procesora wynoszącą 952 MHz z możliwością wzrostu w trybie Boost do 1455 MHz. Pamięć operuje przy częstotliwości 1500 MHz, co dzięki nowej technologii zapewnia bardzo wysoką efektywną szybkość przesyłu danych na poziomie 24 Gbps. Maksymalny pobór mocy układu wynosi zaledwie 45 W, co czyni go niezwykle energooszczędnym rozwiązaniem pozwalającym na dłuższą pracę na zasilaniu bateryjnym.
Zgodnie ze swoją mobilną charakterystyką, układ nie posiada bezpośrednich wyjść wideo, lecz wykorzystuje system wyświetlania obrazu urządzenia hosta. GeForce RTX 5060 Mobile łączy się z resztą podzespołów za pomocą najnowocześniejszego interfejsu PCI-Express 5.0 x16, co zapewnia błyskawiczną komunikację z procesorem i pamięcią RAM komputera.
TPM
Laptopy serii Lenovo LOQ 15AHP11 wykorzystują układ TPM jako dedykowany układ bezpieczeństwa, który jest fizycznie odizolowany od reszty podzespołów na płycie głównej. Takie rozwiązanie gwarantuje, że klucze kryptograficzne są generowane i przechowywane w środowisku odpornym na ataki hakerskie skierowane bezpośrednio w system operacyjny. Moduł ten staje się kluczowym elementem podczas współpracy z funkcją BitLocker, ponieważ odpowiada za automatyczne zarządzanie dostępem do zaszyfrowanych partycji dysku przy każdym uruchomieniu komputera. Dodatkowo układ monitoruje integralność oprogramowania układowego, blokując dostęp do danych w sytuacji, gdy wykryje nieautoryzowaną ingerencję w pliki startowe systemu Windows.
Klawiatura numeryczna
Pełnowymiarowa klawiatura z wydzieloną sekcją numeryczną to kluczowy atut laptopów dedykowanych profesjonalistom pracującym w sektorze finansowym, logistycznym czy analitycznym. Dzięki fizycznemu blokowi numerycznemu, wprowadzanie danych do arkuszy kalkulacyjnych takich jak Microsoft Excel staje się znacznie szybsze i mniej obarczone ryzykiem błędu w porównaniu do korzystania z górnego rzędu cyfr.
Standardowy układ "kalkulatorowy" pozwala na obsługę bezwzrokową, co w połączeniu z dedykowanymi klawiszami operacji matematycznych (plus, minus, mnożenie, dzielenie) oraz dodatkowym klawiszem Enter, zamienia laptopa w potężne narzędzie do obliczeń. W wybranych modelach biznesowych z większą matrycą, klawiatura ta jest dodatkowo zoptymalizowana pod kątem ergonomicznym, oferując idealny skok klawisza i wyraźną odpowiedź zwrotną.
Certyfikat RoHS
Certyfikat RoHS, stanowiący skrót od angielskiej nazwy dyrektywy dotyczącej ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, to Unijna regulacja prawna mająca na celu ochronę zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. Wprowadzona pierwotnie w 2003 roku dyrektywa nakłada na producentów, importerów i dystrybutorów bezwzględny obowiązek ograniczenia zawartości szkodliwych związków chemicznych i metali ciężkich w produktach wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej. Do grupy substancji objętych najostrzejszymi rygorami należą między innymi ołów, rtęć, kadm, sześciowartościowy chrom oraz wybrane palne związki bromu i plastyfikatory ftalanowe.
Proces uzyskiwania zgodności z normą RoHS wymaga od firm pełnej kontroli łańcucha dostaw oraz stosowania bezpieczniejszych materiałów zastępczych na każdym etapie produkcji. Wyeliminowanie tradycyjnego spoiwa ołowiowego na rzecz lutowania bezołowiowego w płytkach drukowanych komputerów, monitorów czy sprzętu AGD było jednym z najbardziej widocznych efektów wprowadzenia tego standardu. Weryfikacja spełniania wymogów odbywa się poprzez rygorystyczne testy laboratoryjne komponentów, a potwierdzeniem zgodności wyrobu na rynku europejskim jest umieszczenie na nim oznakowania CE wraz z odpowiednią dokumentacją techniczną.
Z punktu widzenia konsumentów oraz gospodarki cyrkularnej certyfikat RoHS niesie ze sobą istotne korzyści zdrowotne i ekologiczne. Ograniczenie toksycznych składników zapobiega ich przenikaniu do gleby i wód gruntowych podczas składowania elektroodpadów na wysypiskach, a także czyni proces recyklingu zużytego sprzętu znacznie bezpieczniejszym dla pracowników zakładów przetwarzania. Obecność tego standardu gwarantuje użytkownikom, że codzienne korzystanie z laptopów, smartfonów czy urządzeń gospodarstwa domowego nie stwarza bezpośredniego zagrożenia chemicznego dla ich zdrowia.
Gwarancja Carry-in (Door-to-Door / Serwis zewnętrzny)
Gwarancja typu Carry-in (często realizowana w wygodnym systemie Door-to-Door) to podstawowa, ale solidna forma ochrony Twojego sprzętu. W przypadku wystąpienia usterki, Twoim zadaniem jest jedynie zgłoszenie problemu do serwisu i przygotowanie urządzenia do transportu. Klient sam organizuje kuriera i dostarcza go do autoryzowanego centrum serwisowego. To sprawdzone rozwiązanie, które nie wymaga od Ciebie samodzielnego szukania punktów naprawczych.
Klawiatura podświetlana
W laptopach klasy biznesowej i premium podświetlenie klawiatury realizowane jest za pomocą energooszczędnych diod LED. System ten został zaprojektowany tak, aby zminimalizować pobór prądu z baterii, co jest kluczowe podczas pracy mobilnej. Białe, eleganckie i dyskretne, typowe dla serii biznesowych światło klawiatury pomaga w skupieniu się i męczy oczu licznymi kolorami i migotaniem. Podświetlana klawiatura pozwala na pracę miejscach gdzie oświetlenie nie jest odpowiednie. Praca w podróży służbowej w pociągu czy samolocie może być wygodniejsza, gdy klawisze będą łagodnie podświetlone. W laptopach biznesowych taka funkcja może okazać się nieoceniona i niezbędna, zwłaszcza dla osób, które często pracują poza biurem.
Wi-Fi 6
Urządzenia z serii Lenovo LOQ 15AHP11 zostały wyposażone w zaawansowane układy sieciowe wspierające standard IEEE 802.11ax czyli znane jako Wi-Fi 6. Kluczową innowacją jest wykorzystanie modulacji 1024-QAM, która pozwala na przesyłanie większej ilości danych w każdym pakiecie, co w praktyce oznacza wzrost przepustowości o niemal 300% względem standardu 802.11ac.
Sercem nowej architektury jest technologia OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), która dzieli kanały na mniejsze podkanały (RU), minimalizując opóźnienia w środowiskach o wysokim natężeniu ruchu (np. biura typu open-space). Efektywność energetyczną wspiera mechanizm Target Wake Time (TWT), który harmonogramuje sesje przesyłu danych, pozwalając modułowi Wi-Fi na przejście w stan uśpienia, gdy transmisja nie jest wymagana. Całość dopełnia obsługa MU-MIMO w trybie dwukierunkowym oraz Beamforming, który precyzyjnie formuje wiązkę sygnału w stronę odbiornika. Zintegrowany moduł Bluetooth 5.2 (lub nowszy) zapewnia niskie opóźnienia i stabilną współpracę z wieloma peryferiami jednocześnie, wspierając standardy Low Energy (LE).
Certyfikat Energy Star
Certyfikat Energy Star to międzynarodowy symbol przyznawany urządzeniom i budynkom charakteryzującym się wysoką efektywnością energetyczną oraz niskim szkodliwym wpływem na środowisko naturalne. Program ten został powołany do życia w 1992 roku przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) oraz Departament Energii Stanów Zjednoczonych, a z biegiem lat zyskał status globalnego standardu uznawanego w wielu regionach świata, w tym w Unii Europejskiej. Główną ideą stojącą za powstaniem tego oznaczenia było stworzenie czytelnego i godnego zaufania wskaźnika, który pomagałby konsumentom oraz przedsiębiorstwom w identyfikacji produktów zużywających zauważalnie mniej energii elektrycznej, co bezpośrednio przekłada się na redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Proces certyfikacji opiera się na rygorystycznych badaniach i normach technicznych ustalanych dla poszczególnych kategorii produktów. Aby urządzenie mogło zostać opatrzone charakterystycznym, błękitnym logo z wpisaną w nie gwiazdą, musi wykazywać wyższą sprawność energetyczną od standardowych odpowiedników dostępnych na rynku – przeważnie o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Oznaczenie to stosuje się szeroko w segmencie elektroniki użytkowej i sprzętu komputerowego, w tym w laptopach, komputerach stacjonarnych, serwerach, monitorach czy urządzeniach wielofunkcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich energooszczędności w trybach bezczynności i uśpienia. Certyfikat obejmuje również sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak lodówki, pralki, zmywarki i klimatyzatory, a także zaawansowane systemy oświetleniowe oraz całe obiekty budowlane spełniające rygorystyczne kryteria zrównoważonego budownictwa.
Z punktu widzenia użytkowników obecność symbolu Energy Star stanowi proste zapewnienie, że dany produkt pozwala na realne obniżenie rachunków za prąd w całym okresie jego eksploatacji, nie wymagając przy tym idących na ustępstwa kompromisów w zakresie wydajności, funkcjonalności czy wygody obsługi. Dla sektora biznesowego oraz instytucji publicznych posiadanie przez sprzęt certyfikatu Energy Star jest bardzo często warunkiem koniecznym do spełnienia norm przetargowych oraz realizacji wymogów proekologicznej polityki zakupowej.
Matryca IPS
Laptop Lenovo LOQ 15AHP11 83TN29AERPB z matrycą IPS (In-Plane Switching) to gwarancja najwyższej ergonomii i precyzji obrazu. Technologia ta została zaprojektowana, aby wyeliminować ograniczenia starszych paneli, oferując szerokie kąty widzenia sięgające 178 stopni zarówno w pionie, jak i w poziomie. Oznacza to, że obraz zachowuje spójność kolorów i kontrastu nawet wtedy, gdy patrzysz na ekran z boku – co jest nieocenione podczas prezentowania wyników pracy zespołowi lub klientowi.
Wysoki kontrast i doskonała ostrość czcionek sprawiają, że wielogodzinna praca z tekstem, arkuszami kalkulacyjnymi czy kodem staje się znacznie mniej męcząca dla oczu. Dodatkowo, urządzenia z matrycami IPS słyną z równomiernego podświetlenia, co eliminuje irytujące plamy światła na krawędziach ekranu. Dla twórców oznacza to stabilne środowisko do edycji zdjęć i wideo, gdzie każdy kolor jest wyświetlany zgodnie z zamierzeniami, bez przekłamań wynikających z kąta nachylenia klapy laptopa.