Korzystając ze strony ITnes.pl wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Close

11. generacja procesorów Intel Core (U) z kartami GPU Intel Iris Xe

Wysłany dnia: Dec 19, 2020 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Poradnik technologiczny
11. generacja procesorów Intel Core (U) z kartami GPU Intel Iris Xe

Pierwsze procesory 11. generacji z Intel Core z serii U (niskonapięciowe) zadebiutowały na rynku pod koniec 2020 r. Wraz z nowymi układami CPU użytkownicy doczekali się również nowej karty graficznej Intel Iris Xe. Ponadto nowością było wprowadzenie innowacyjnej koncepcji platformy mobilnej o nazwie Intel Evo, o której firma niebieskich dumnie zaznacza, że pomaga nabywcom laptopów łatwo zidentyfikować systemy skonstruowane z myślą o wysokiej wydajności w rzeczywistych warunkach. Dowiedz się więcej o specyfikacji i o możliwych osiągach, jakie są w stanie zaoferować procesory 11. generacji Intel Core (U) z układami GPU Intel Iris XE.

Procesory 11. generacji Intel Core – co nowego wprowadził producent?

Początkowe procesory Intel Core 11. generacji osiągały bazowe taktowanie w trybie turbo do 4,8 GHz przy użyciu tranzystorów SuperFin Intela. Były również wyposażone w szereg nowych technologi, przez firmę określanych jako „pierwsze w branży”, czy też „najlepsze w swojej klasie”, budząc wielkie oczekiwania wśród wiodących producentów jednostek mobilnych, co do nadchodzących procesorów. Zwiększanie efektywności oraz funkcjonalności w laptopach od wielu lat stanowiło i nadal stanowi dla nich kluczowy priorytet, który ma na celu przybliżenie ich do osiągów jednostek stacjonarnych PC. Do nowych funkcji Intel Core 11. generacji zaliczyć można: Intel Wi-Fi 6 (Gig +), Thunderbolt 4, interfejs PCIe Gen4 podłączony do procesora i wiele innych. Na plus pozostaje duży skok w kierunku żywotności i wydajności baterii w porównaniu z poprzednimi układami serii Ice Lake. Firma Intel dumnie twierdzi, że nowa linia 11. generacji jest obecnie najlepszym procesorem do cienkich i lekkich laptopów.

Firma Intel już na początku tego roku podczas eventu „Architecture Day 2020” zapowiedziała wypuszczenie nowych chipów dla jednostek mobilnych. Nowa linia 11. generacji, podobnie jak poprzednie modele Ice Lake, jest zbudowana na 10 nm procesie technologicznym, lecz jest ulepszona do architektury Willow Core z nową konstrukcją „10 nm SuperFin”. SuperFin to nazwa ulepszonego procesu technologicznego FinFET połączonego z kondensatorami „Super MIM” (Metal-insulator-metal). Według Intela zastosowanie tej konstrukcji w mobilnych procesorach zapewni lepszą prędkość jednostki przy niższym zużyciu energii.

W kwestii wydajności, mobilne procesory z serii U11 zaskakują niesamowitymi osiągami. Firma Intel Core zapewnia:

 • do 2,7 razy szybsze tworzenie treści,
 • 20% większa produktywność w biurze,
 • ponad 2 razy szybsze granie i strumieniowanie.

W związku z premierą nowej generacji mobilnych jednostek APU Intela najwięksi producenci komputerów PC na całym świecie z entuzjazmem ogłosili wypuszczenie na rynek pierwszych laptopów 2w1 z nowymi procesorami od Intela. Laptopy 2w1 to nic innego jak połączenie funkcji przenośnego komputera z tabletem. W firmie Lenovo zaszczyt ten przypadł Lenovo Yoga 9i 2-in-1, który jest najnowszą perełką z serii Yoga. Ta elastyczna kombinacja laptopa i tabletu oferuje wiele do zaoferowania, zarówno dla graczy, jak i dla twórców treści. Co ważne, producent Lenovo zapowiedział wprowadzenie kolejnych laptopów z procesorami 11. generacji Intela w przyszłości.

Nowa koncepcja nazewnictwa dla mobilnych jednostek Intel Core 11. generacji

Zanim przejdziemy do omawiania dokładnych specyfikacji APU z nowej linii Intel Core oraz kart graficznych Intel Iris Xe, warto zwrócić uwagę, że od wprowadzenia procesorów 11. generacji firma Intel zmieniła sposób, w jaki określa, które chipy są przeznaczone do codziennych laptopów, w porównaniu z tymi, które są dedykowane do użytku w lekkich i cienkich modelach. Mniej miejsca na wewnętrzne układy oraz mniejsze baterie w tych modelach oznaczają, że muszą tam być stosowane procesory, zużywające mniej energii oraz wytwarzające mniej ciepła niż te w grubszych i cięższych laptopach.

Wcześniej firma używała serii U (np. i3-10110U) oraz serii Y (np. i5-10310Y) w celu odróżnienia głównych procesorów mobilnych od tych o małej mocy. Obecnie chipy 11. generacji identyfikują procesory o niskiej mocy (7W-15W) z numerem SKU (są to pierwsze cztery cyfry po myślniku), który kończy się cyfrą „0”, np. i7-1160G7. Natomiast modele o wyższej mocy (12W-28W) używają cyfry „5” na końcu numery SKU (np. i3-115G4). Oznaczenie serii Y zostało wycofane, a nowe procesory mobilne 11. generacji podzielono na klasę „UP3” o wysokiej mocy oraz na klasę „UP4” o małej mocy.

W innej nomenklaturze najnowsze układy Intel Core używają obecnie dwóch ostatnich znaków każdego numeru modelu, aby określić, czy procesor ma zintegrowaną grafikę (G). Druga cyfra określa, w jakim stopniu karta graficzna jest zaawansowana (1-7).

Porównanie procesorów Intel Core 11. generacji

Intel zdecydował się na wyposażenie w kartę graficzną Intel Iris Xe swoich pierwszych procesorów 11.generacji  z serii Core i5 oraz Core i7, jednak w i3 nadal pozostał zintegrowany układ GPU Intel UHD Graphics. W tabeli przedstawiamy porównanie różnych parametrów wybranych jednostek APU 11. generacji z linii Tiger Lake.


Nowe technologie w mobilnych procesorach 11. generacji

W procesorach 11. generacji znajdziesz szereg nowoczesnych funkcji, które polepszają jego wydajność i żywotność, a zarazem niwelują do minimum powstałe usterki w trakcie użytkowania. Innowacje, które zawierają nowe chipy to:

 • Intel® Hyper-Threading,
 • Intel® Smart Cache (with Last Level Cache (LLC) sharing (processor and graphics)),
 • Intel® Smart Sound,
 • Intel® Gaussian Neural Accelerator (GNA 1.0),
 • Intel® Turbo Boost 2.0,
 • Intel® Speedshift™,
 • Per core p-states,
 • Last Level Cache (LLC) up to 12M.

Porównania procesorów Intel Core 11. generacji pod kątem wydajności – testy Average CPU Mark

Chcesz dowiedzieć się, jakie procesory Intel Core 11. generacji dla mobilnych jednostek są najbardziej wydajne i mają najlepsze osiągi? Zapoznaj się z wynikami testów CPU Benchmark dla najpopularniejszych mobilnych procesorów 11. generacji od Intel Core’a. Ranking CPU to miejsce, które pozwoli Ci porównać chipy pod względem wydajności, parametrów i poboru mocy. Average CPU Mark dla procesorów Intel Core z rodziny Tiger Like z serii U:

 • Intel Core i7-1185G7 (4C / 4,80 GHz) – 11 456
 • Intel Core i7-1165G7 (4C / 4,70 GHz) – 10 812
 • Intel Core i5-1135G7 (4C / 4,2 GHz) – 9 406
 • Intel Core i3-1115G4 (2C/ 4,1 GHz) – 6213
 • Intel Core i5-1130G7 (4C / 4,0 GHz) – 5 416

Grafika Intel Iris Xe i platforma EVO

W czasie, gdy Intel wprowadził pod koniec 2020 r. nowe procesory mobilne, zrobił to z dwiema znaczącymi nowościami: grafiką Intel Iris Xe, w tym Intel Iris Xe Max (pierwszy od lat oddzielny procesor graficzny od Intela) oraz platformą Evo.

Intel Iris Xe – nowa karta graficzna od Intela

Firma Intel wskazuje, że nowy układ Iris Xe zapewnia ultranotebookom lepszą wydajność wizualną dla systemów z oddzielną lub dedykowaną grafiką – nawet jeśli jest używana w ramach wieloletniej zintegrowanej konstrukcji Intela procesor-grafika. Warto wspomnieć, że pierwsze chipy 11 generacji były wyposażone w zintegrowaną grafikę Iris Xe. Jednakże, w związku z wielkimi zmianami w procesie tworzenia nowych chipów od Intela,  oddzielne układy GPU, wykorzystujące technologie Iris Xe są oczekiwane w późniejszym terminie.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego układu GPU Intel Iris Xe firma dedykuje nowe chipy dla wymagających użytkowników (graczy video, twórców treści oraz innych użytkowników o dużych oczekiwaniach, co do jakości grafiki). Ci użytkownicy mają wciąż obawy do stosowania cienkich i lekkich laptopów, gdyż ich małe obudowy i ciasne krawędzie utrudniają chłodzenie procesorów i dopasowanie wydajnej baterii z długim czasem działania bez zasilania. Intel jednakże zapewnia, że nowe procesory z grafiką Iris Xe, będą stawiać o kilka poziomów wyżej dotychczasowe ultrabooki oraz zmniejszą dotychczasowe obawy zwolenników tradycyjnych PC, co do zdecydowania się na bardziej mobilną opcję.

Co oferuje Intel Xe w praktyce? Między innymi zwiększy się szybkość jednostek wykonawczych EU, a także pamięć podręczna L3 w porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami Intela. Niektóre gry z najbardziej ekstremalnymi wymaganiami graficznymi mogą nadal być poza zasięgiem zintegrowanych układów. Jednakże eksperci stwierdzają, że nowy układ graficzny Iris Xe jest wystarczająco wydajny dla większości popularnych gier, nawet jeśli laptop działa na najwyższych ustawieniach graficznych.

Intel zastosował grafikę Iris Xe na swoich pierwszych procesorach Core i5 i Core i7 11. generacji, ale nie na procesorach 11. generacji Core i3, które nadal są wyposażone w układ graficzny Intel UHD Graphics.

Intel Iris Xe MAX – oddzielne procesory graficzne

Pierwsze mobilne procesory 11. generacji były wyposażone w zintegrowaną grafikę Iris Xe. Jednakże wkrótce potem, Intel zdecydował się na radykalny ruch i ogłosił wprowadzenie układu Intel Iris Xe MAX. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwszy oddzielny układ graficzny Intela od 20 lat. Przez wiele lat Intel był znany ze stosowania zintegrowanych procesorów z układami CPU i GPU, działając na zasadzie produkcji masowej i opierając się na renomie swojej marce, podczas gdy inni producenci CPU skupiły się na podejściu dedykowanym i bardziej dyskretnym. Tym razem  skupił się na indywidualnych rozwiązaniach, zaczynając od wypuszczenia GPU Intel Iris Xe MAX.

Oddzielny układ Iris Xe MAX jest podobny pod względem konstrukcji i parametrów do zintegrowanej grafiki Iris XE. Nawet sam Intel nazywa te systemy „bliźniakami”. Są one zbudowane tak, aby ze sobą współpracować, dzieląc i udostępniając wizualne obciążenia za pomocą nowego oprogramowania o nazwie  Intel® Deep Link Technology.

Modele mobilnych procesorów 11. generacji z Intel Iris Xe

W procesorach od Intel Core z linii Tiger Lake 11 generacji, dedykowanych dla urządzeń przenośnych kartę graficzną Intel Iris Xe można spotkać w serii Core i5 oraz Core i7.

Układy APU Core i7 z kartą graficzną Intel Iris XE:

 • Intel® Core™ i7-1185GRE (1.8 GHz base frequency, up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores),
 • Intel® Core™ i7-1185G7E (1.8 GHz base frequency, up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores),
 • Intel® Core™ i7-1185G7 (1.8 GHz base frequency, up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores),
 • Intel® Core™ i7-1165G7 (1.2 GHz base frequency, up to 4.7 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores),
 • Intel® Core™ i7-1160G7 (1.2 GHz base frequency, up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores).

Układy APU Core i5 z kartą graficzną Intel Iris XE:

 • Intel® Core™ i5-1130G7 (0.8 GHz base frequency, up to 4.0 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores),
 • Intel® Core™ i5-1135G7 (0.9 GHz base frequency, up to 4.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores),
 • Intel® Core™ i5-1145G7E (1,5 GHz base frequency, up to 4.1 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores),
 • Intel® Core™ i5-1145GRE (1,5 GHz base frequency, up to 4.1 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores).

Platforma EVO

Wprowadzenie na rynek chipów 11.generacji od Intela zbiegło się w czasie ze stworzeniem nowej platformy: Intel Evo. Jest to nowy zestaw specyfikacji i „kluczowych wskaźników doświadczenia” (KEI). Według firmy niebieskich ta platforma pozwala konsumentów zidentyfikować „najlepsze laptopy do wykonywania zadań”. Platforma 4 Evo jako ewolucja wcześniejszego Project Athena Intela jest idealnym przykładem na to, że firma stale współpracuje z producentami komputerów PC w celu ulepszenia możliwości laptopów na podstawie projektów, które będą oparte na nowej technologii.

W kwestii komponentów platforma Intel Evo opiera się na procesorach Intel Core 11. generacji i grafice Intel Iris Xe. Cele KEI narzucone przez Intela, mające na celu ulepszenie laptopa w tych obszarach, które użytkownicy cenią sobie najbardziej to:

 • stała reakcja na zasilaniu bateryjnym,
 • szybkie wybudzanie z uśpienia: czas poniżej 1 s,
 • żywotność baterii w czasie rzeczywistym: ponad 9 godzin,
 • szybkie ładowanie: 4 godziny ładowania w mniej niż 30 minut.

Sklep ITnes.pl | IT for BUSINESS jest partnerem firmy Intel


Close