Close

Jak szybko i skutecznie przeprowadzić instalację systemu Windows 10?

Wysłany dnia: Jun 1, 2020 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Poradnik technologiczny
Jak szybko i skutecznie przeprowadzić instalację systemu Windows 10?
System operacyjny Windows 10 dostarczany wraz ze sprzętem biznesowym jest preinstalowany tzn. że użytkownik po uruchomieniu musi wykonać kilka kroków, które można nazwać personalizacją a nie instalacją, bo ta kojarzona jest z czymś trudnym i skomplikowanym. A personalizacja jest bardzo prosta - w zasadzie można stwierdzić, że instalacja systemu operacyjnego Microsoft jeszcze nigdy nie była tak intuicyjna jak w wypadku Windows 10.

Microsoft Windows 10 dostępny jest na rynku w dwóch wersjach: Home - która wystarczy większości domowych użytkowników, oraz wersja Pro - dedykowana i dostępna w produktach biznesowych. A jakie są różnice pomiędzy wersjami systemu Windows 10 dowiedzą się Państwo na naszym blogu: System operacyjny Windows 10 - porównanie wersji

OEM - czyli kierowana do producentów komputerów, którzy sprzedają ją razem ze swoim sprzętem. W przypadku wersji OEM producent nie musi świadczyć usług serwisowania czy wspierania sterownikami. Odpowiedzialność za te kwestie leży po stronie sprzedawcy. W takim przypadku firma sprzedaje swój produkt użytkownikom po niższych cenach, ale bez oferowania wsparcia technicznego.

BOX - ta ostatnia wersja jest droższa, ale zdecydowanie warto dołożyć i wybrać właśnie ją. System Windows na licencji BOX otrzymuje pełne wsparcie techniczne od firmy Microsoft. Kluczowym aspektem przemawiającym za powyższą licencją jest możliwość odsprzedania nośnika z systemem Windows. W przypadku licencji OEM również możemy to zrobić, jednak z pewnymi ograniczeniami: tylko jeśli byliśmy pierwszym nabywcą systemu lub musimy to zrobić wraz z urządzeniem.

System jest obecnie przypisywany do konta Microsoft, czyli konkretnego użytkownika, co ułatwia nam jego migrację pomiędzy komputerami.  Dzięki temu rozwiązaniu możemy przenosić licencję, ale tylko w momencie jej dezaktywacji na poprzednim sprzęcie. Taki zabieg będzie trzeba również wykonać po wymianie płyty głównej w komputerze.

Jak poprawnie i szybko zainstalować system operacyjny Windows 10

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 1

Zaraz po uruchomieniu nowego komputera z preinstalowanym systemem zobaczysz ekran poniższy, na którym użytkownik musi wskazać swój region, co wiąże się z językiem systemu oraz ustawieniem strefy czasowej i wskazaniem sposobu prezentowania daty i godziny.Instalacja systemu Windows 10 - Krok 2

Kolejne krok dotyczy wyboru klawiatury, najpopularniejsza w Polsce wersja układu klawiszy nazywa się Polski (programisty).

 

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 3

Kolejne pytanie dotyczy dodatkowych układów klawiatury. Jeżeli nie korzystasz z układów specyficznych dla innych języków, kliknij POMIŃ.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 4

Kolejny krok to akceptacja umowy licencyjnej Windows. Jeżeli jej nie zaakceptujesz, to instalacja zostanie przerwana.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 5

Jeżeli masz Windows 10 Pro, to teraz zobaczysz ekran z pytaniem o rodzaj konta. Jeżeli nie masz firmowej domeny, do której podłączasz nowy komputer, wybierz konfigurację do użytku domowego.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 6

W kolejnym kroku system poprosi cię o zalogowanie się za pomocą konta Microsoft. Jest to konto umożliwiające wspólne zarządzanie usługami i aplikacjami Microsoftu oraz logowanie się do nich (Windows, Office, Skype, OneDrive, Xbox Live, telefon z systemem Windows Phone). Taka integracja nie tylko umożliwia wygodne zarządzanie usługami, ale też pozwala wygodnie kopiować wiele informacji (plików, zdjęć, kontaktów i ustawień pomiędzy usługami). W ten sposób kopia systemu zostanie automatycznie przypisana do twojego konta.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 7

Kolejny ekran z komunikatem dotyczącym logowania za pomocą konta Microsoft możesz pominąć, wybierając OGRANICZONE DOŚWIADCZENIE.

 

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 8

W kolejnym kroku konieczne jest wpisanie nazwy głównego użytkownika. Nie można zostawić tego pola pustego. Musi być zdefiniowany jeden użytkownik, będzie on miał uprawnienia administratora systemu.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 9

Zdefiniowanie hasła użytkownika - jeżeli to pole zostanie puste, to system automatycznie będzie logował się po uruchomieniu komputera na to konto. Zalecamy ustawienie hasła w celach bezpieczeństwa danych.

 

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 10

Ostatnia seria pytań dotyczących zgód na przesyłanie danych o Twoich wybranych działaniach w systemie do Microsoftu.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 11

Kolejne pytanie dotyczy rozpoznawania głosu. Jest ono użyteczne dla osób posługujących się językiem angielskim. Funkcja dyktowania tekstu jest niedostępna w języku polskim, a asystent głosowy Cortana przenoszony jest na rynek konsumencki.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 12

Pytanie o lokalizację komputera. Jeżeli nie chcesz, aby aplikacje sprawdzały, gdzie się znajdujesz, zaznacz dolne pole NIE.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 13

Pytanie dotyczące systemu pomocy przy odnajdywaniu komputera (np. jak zgubisz laptopa). Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 14

Pytanie o przesyłanie danych na temat funkcjonowania systemu do Microsoftu. Nie możesz zrezygnować z tego całkowicie, ale możesz ograniczyć zakres przesyłanych danych.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 15

Pytanie dotyczące systemu odczytywania pisma odręcznego. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE.

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 16

Pytanie dotyczące m.in. profilowania wyświetlanych reklam. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 17

%MCEPASTEBIN%

Instalacja systemu Windows 10 - Krok 18

I to już wszystko. Instalacja Windows 10 gotowa. Teraz po dłuższej chwili powinieneś zobaczyć pulpit Windows.
W pierwszej kolejności koniecznie zaktualizuj system. Kliknij START -> USTAWIENIA i wybierz AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA.
Wybierz WINDOWS UPDATE i kliknij SPRAWDŹ AKTUALIZACJE. Powtarzaj ten krok aż do momentu, gdy nie będzie żadnych nowych aktualizacji.
Po zainstalowaniu wszystkich aktualizacji możesz zacząć korzystać z systemu – zainstalować swoje aplikacje i sterowniki sprzętu, wgrać pliki czy zmienić ustawienia na te preferowane.


 


Sklep ITnes.pl jest autoryzowanym partnerem Microsoft Polska


Kolejne pytanie o profilowanie reklam. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE
Close