Szczegółowy opis laptopa Lenovo LOQ 15AHP11 83TN691W4PB
Lenovo LOQ 15AHP11 83TN691W4PB należy do cenionej serii 15,3-calowych laptopów biznesowych Lenovo LOQ 15AHP11. 15,3-calowy ekran laptopa wyświetla obraz w natywnej rozdzielczości 1920x1200 pikseli (WUXGA). Producent laptopa deklaruje jasność matrycy na poziomie 300 cd/m². Do wyświetlania obrazu służy matryca IPS zapewniająca doskonały obraz. Pamięć masowa obejmuje dysk SSD (M.2 NVMe PCie x3, 2280, 1 TB) o pojemności 1 TB. Proponowana konfiguracja obejmuje dodatkowy dysk SSD (jednostronne, 2280, 4 TB) o pojemności 4 TB. Model 83TN691W4PB wyposażono w 32 GB pamięci RAM w układzie 2 x 16 GB. Maksymalna ilość pamięci operacyjnej obsługiwana przez notebook Lenovo LOQ 15AHP11 83TN691W4PB wynosi 32 GB. Producent zastosował pamięć typu DDR5. Laptopa wyposażono w 8-rdzeniową jednostkę centralną AMD Ryzen 7 (Ryzen 7 250). Zegar CPU jest taktowany z częstotliwością 3,3GHz GHz / 5,1GHz (w trybie turbo/boost). Pamięć podręczna ma pojemność 16MB. Wynik CPU w aplikacji PassMark to 25549 punktów. Układ CPU wykonano w technologii TSMC 4 nm FinFET. Komputer wyposażono w zintegrowany układ graficzny AMD Radeon 780M. Karta osiągnęła 6888 punktów w aplikacji PassMark. Użytkownik notebooka ma do dyspozycji dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 5060. Kartę dedykowaną wyposażono w 8 GB GDDR7 pamięci video. Użytkownik ma do dyspozycji podświetlaną klawiaturę oraz blok numeryczny. Laptopa wyposażono dodatkowo w wygodny TouchPad. Komunikacja bezprzewodowa jest możliwa dzięki wbudowanym modułom Wi-Fi w standardzie 802.11ax i Bluetooth.
Waga laptopa wynosi 2,10 kg. Laptopa umieszczono w szarej obudowie. Komputer nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego.
Niewątpliwą zaletą laptopa jest wbudowana kamera internetowa. Producent zadbał o zgodność urządzenia z certyfikatami RoHS compliant, ErP Lot 6/26 oraz TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution). Producent modelu 83TN691W4PB udziela na swój produkt 2-letniej gwarancji typu Carry-in. Podzespoły instalowane w ramach modyfikacji konfiguracji bazowej producenta są objęte gwarancją 3 lata Carry-in.
Procesor AMD Ryzen 7 250
Debiutujący podczas targów CES 2025 procesor AMD Ryzen 7 250 stanowi solidną propozycję w segmencie wydajnych jednostek mobilnych typu APU, choć należy zaznaczyć, że wywodzi się on ze znanej już od kilku lat rodziny Hawk Point. W rzeczywistości nie mamy tu do czynienia z zupełnie nową konstrukcją, lecz z odświeżonym modelem Ryzen 7 8840U, który otrzymał nowe oznaczenie rynkowe. Jednostka ta dysponuje ośmioma rdzeniami opartymi na architekturze Zen 4, które pracują z częstotliwością od 3,3 GHz do 5,1 GHz, a dzięki obsłudze technologii SMT system operacyjny może operować na szesnastu wątkach jednocześnie. Za generowanie grafiki trójwymiarowej oraz zadania obliczeniowe wspierające procesor odpowiada zintegrowany układ graficzny Radeon 780M.
Fundamentem rodziny Hawk Point jest architektura Zen 4, która wcześniej napędzała tak udane serie jak Phoenix czy Dragon Range. Warto jednak zwrócić uwagę na obecność zintegrowanego modułu NPU o wydajności 16 TOPS, co mimo nowoczesnego charakteru procesora jest wartością niewystarczającą do spełnienia rygorystycznych wymogów certyfikacji Microsoft Copilot+ PC. Pod względem technologicznym procesor oferuje 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz wsparcie dla bardzo szybkich pamięci RAM typu DDR5-5600 oraz LPDDR5x-7500. Użytkownicy mogą również liczyć na pełną kompatybilność z interfejsem USB 4, co zapewnia obsługę standardu Thunderbolt, a 20 linii PCIe 4.0 pozwala na wykorzystanie nowoczesnych dysków NVMe SSD o przepustowości dochodzącej do 7,8 GB/s. Należy przy tym pamiętać, że jednostka ta jest na stałe przylutowana do płyty głównej za pomocą gniazda FP8, co wyklucza jej wymianę w przyszłości oraz uniemożliwia podkręcanie parametrów pracy.
W kwestii czystej wydajności Ryzen 7 250 zachowuje parametry zbieżne ze swoimi poprzednikami, czyli modelami 8840U i 7840U, co plasuje go na poziomie porównywalnym z układem Intel Core Ultra 7 256V w testach wielowątkowych. Taka moc obliczeniowa sprawia, że procesor doskonale radzi sobie nawet z wymagającymi zadaniami profesjonalnymi przewidzianymi na rok 2025. Ostateczne rezultaty w codziennym użytkowaniu będą jednak ściśle uzależnione od tego, jak agresywne limity mocy ustawili inżynierowie danego laptopa oraz jak sprawnie działa system odprowadzania ciepła w konkretnym urządzeniu.
Zintegrowana karta graficzna Radeon 780M została wyposażona w 12 jednostek obliczeniowych, co przekłada się na 768 procesorów strumieniowych pracujących z maksymalnym taktowaniem 2700 MHz. Układ ten bez problemu radzi sobie z obsługą do czterech zewnętrznych monitorów o rozdzielczościach sięgających standardu SUHD 4320p, a także oferuje sprzętowe kodowanie i dekodowanie najpopularniejszych kodeków wideo, w tym nowoczesnego formatu AV1. Jeśli chodzi o rozrywkę, większość gier wydanych w 2024 roku działa płynnie w rozdzielczości 1080p przy niskich ustawieniach detali, choć płynność animacji będzie mocno zależeć od szybkości zainstalowanej pamięci RAM, która służy tutaj jako współdzielona pamięć wideo.
Efektywność energetyczna pozostaje jedną z najsilniejszych stron tego układu, ponieważ został on wykonany w zaawansowanym procesie technologicznym 4 nm w zakładach TSMC. Domyślny współczynnik TDP wynosi 28 W, jednak producenci laptopów mają sporą swobodę w konfiguracji tego parametru w zakresie od 15 W do 30 W, co pozwala na dostosowanie procesora do różnych formatów komputerów przenośnych. Niezależnie od wybranej konfiguracji energetycznej, systemy oparte na procesorze Ryzen 7 250 wymagają zastosowania aktywnego chłodzenia z wentylatorem, aby zapewnić stabilną pracę pod obciążeniem i utrzymać wysoką sprawność energetyczną.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5060
Mobilny układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 5060 Mobile zadebiutował 20 maja 2025 roku jako zaawansowane rozwiązanie dla laptopów oparte na architekturze Blackwell. Jednostka ta jest wytwarzana w nowoczesnym procesie technologicznym 5 nm i bazuje na procesorze graficznym GB206, co zapewnia jej pełną zgodność ze standardem DirectX 12 Ultimate. Dzięki temu użytkownicy mają gwarancję obsługi wszystkich współczesnych gier oraz dostępu do kluczowych technologii, takich jak sprzętowy ray tracing czy variable-rate shading, w nadchodzących produkcjach. Sam procesor GB206 jest układem o średniej wielkości, charakteryzującym się powierzchnią rdzenia wynoszącą 181 mm2 oraz obecnością aż 21 900 milionów tranzystorów.
W celu dostosowania wydajności do specyfiki urządzeń przenośnych, NVIDIA zdecydowała się na dezaktywację części jednostek obliczeniowych względem w pełni odblokowanego układu GB206 znanego z wersji Ti. Ostatecznie mobilny wariant RTX 5060 oferuje 3328 jednostek cieniujących, 104 jednostki mapowania tekstur oraz 48 potoków renderujących. Architektura ta obejmuje również 104 rdzenie Tensor, które wydatnie wspierają aplikacje wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji, a także 26 rdzeni RT dedykowanych akceleracji śledzenia promieni. Wyjątkowym atutem tej generacji jest zastosowanie 8 GB nowoczesnej pamięci GDDR7, która komunikuje się z układem za pośrednictwem 128-bitowego interfejsu.
Parametry taktowania zostały zoptymalizowane pod kątem efektywności, co przekłada się na bazową częstotliwość procesora wynoszącą 952 MHz z możliwością wzrostu w trybie Boost do 1455 MHz. Pamięć operuje przy częstotliwości 1500 MHz, co dzięki nowej technologii zapewnia bardzo wysoką efektywną szybkość przesyłu danych na poziomie 24 Gbps. Maksymalny pobór mocy układu wynosi zaledwie 45 W, co czyni go niezwykle energooszczędnym rozwiązaniem pozwalającym na dłuższą pracę na zasilaniu bateryjnym.
Zgodnie ze swoją mobilną charakterystyką, układ nie posiada bezpośrednich wyjść wideo, lecz wykorzystuje system wyświetlania obrazu urządzenia hosta. GeForce RTX 5060 Mobile łączy się z resztą podzespołów za pomocą najnowocześniejszego interfejsu PCI-Express 5.0 x16, co zapewnia błyskawiczną komunikację z procesorem i pamięcią RAM komputera.
Wi-Fi 6
Urządzenia z serii Lenovo LOQ 15AHP11 zostały wyposażone w zaawansowane układy sieciowe wspierające standard IEEE 802.11ax czyli znane jako Wi-Fi 6. Kluczową innowacją jest wykorzystanie modulacji 1024-QAM, która pozwala na przesyłanie większej ilości danych w każdym pakiecie, co w praktyce oznacza wzrost przepustowości o niemal 300% względem standardu 802.11ac.
Sercem nowej architektury jest technologia OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), która dzieli kanały na mniejsze podkanały (RU), minimalizując opóźnienia w środowiskach o wysokim natężeniu ruchu (np. biura typu open-space). Efektywność energetyczną wspiera mechanizm Target Wake Time (TWT), który harmonogramuje sesje przesyłu danych, pozwalając modułowi Wi-Fi na przejście w stan uśpienia, gdy transmisja nie jest wymagana. Całość dopełnia obsługa MU-MIMO w trybie dwukierunkowym oraz Beamforming, który precyzyjnie formuje wiązkę sygnału w stronę odbiornika. Zintegrowany moduł Bluetooth 5.2 (lub nowszy) zapewnia niskie opóźnienia i stabilną współpracę z wieloma peryferiami jednocześnie, wspierając standardy Low Energy (LE).
Matryca IPS
Notebook Lenovo LOQ 15AHP11 83TN691W4PB otrzymał matrycę IPS, która nie tylko zapewnia szerokie kąty widzenia, ale także daje dobre odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast. Dzięki użyciu matrycy IPS praca z tekstem będzie wysoce komfortowa, znaki będą czytelne i ostre. Wyświetlacz docenią także twórcy za równomierność podświetlenia i bardzo dobre odwzorowanie barw. Technologia IPS w urządzeniach przenośnych także sprawia, że zużycie energii przez ekran jest mniejsze, a co za tym idzie mogą one pracować dłużej na baterii.
Matryce IPS doskonale sprawdzą się zarówno w codziennej pracy biurowej jaki przy bardziej wymagających projektach graficznych czy wideo.
Klawiatura numeryczna
W mobilnych stacjach roboczych i laptopach inżynieryjnych klawiatura numeryczna pełni funkcję wykraczającą poza proste wpisywanie cyfr. Jest ona niezbędna do efektywnej obsługi oprogramowania typu CAD (np. AutoCAD), środowisk programistycznych czy systemów zarządzania bazami danych. Wiele skrótów klawiszowych i funkcji nawigacyjnych w zaawansowanych aplikacjach jest domyślnie przypisanych właśnie do bloku numerycznego.
Inżynierowie projektując klawiatury w większych modelach, dbają o to, by sekcja numeryczna zachowała standardowe odstępy między klawiszami (pitch), co zapobiega przypadkowym kliknięciom. Dodatkowo, klawisze te często pełnią funkcje sterujące kursorem (Home, End, PgUp, PgDn) przy wyłączonym trybie Num Lock, co daje użytkownikowi dodatkową warstwę kontroli nad dokumentacją techniczną bez konieczności sięgania do myszki.
Gwarancja Carry-in (Door-to-Door / Serwis zewnętrzny)
Opcja Carry-in to klasyczna formuła gwarancyjna, w której naprawa odbywa się w profesjonalnym centrum serwisowym producenta. Jest to ekonomiczne rozwiązanie zapewniające dostęp do certyfikowanych techników i oryginalnych części zamiennych, bez konieczności wizyty serwisanta w Twoim biurze czy domu.
TPM
Laptopy serii Lenovo LOQ 15AHP11 wykorzystują układ TPM jako dedykowany układ bezpieczeństwa, który jest fizycznie odizolowany od reszty podzespołów na płycie głównej. Takie rozwiązanie gwarantuje, że klucze kryptograficzne są generowane i przechowywane w środowisku odpornym na ataki hakerskie skierowane bezpośrednio w system operacyjny. Moduł ten staje się kluczowym elementem podczas współpracy z funkcją BitLocker, ponieważ odpowiada za automatyczne zarządzanie dostępem do zaszyfrowanych partycji dysku przy każdym uruchomieniu komputera. Dodatkowo układ monitoruje integralność oprogramowania układowego, blokując dostęp do danych w sytuacji, gdy wykryje nieautoryzowaną ingerencję w pliki startowe systemu Windows.
Klawiatura podświetlana
Podświetlana klawiatura to jedna z tych funkcji, które po jednorazowym wypróbowaniu stają się niezbędnym elementem wyposażenia laptopa. Pozwala ona na pełną swobodę pracy – od nocnych maratonów z projektami, po odpisywanie na e-maile podczas wieczornego lotu samolotem. Delikatne, białe światło wydobywające się spod klawiszy oraz przezroczyste oznaczenia znaków sprawiają, że nie musisz szukać dodatkowego źródła światła, co oszczędza Twój wzrok i zwiększa skupienie.
Większość nowoczesnych laptopów oferuje kilkustopniową regulację natężenia światła, co pozwala dopasować jasność do panujących warunków – od subtelnej poświaty po wyraźny blask. Dzięki temu klawiatura staje się czytelna nawet w całkowitej ciemności, a Ty zachowujesz pełną precyzję pisania bez względu na porę dnia i nocy.