Szczegółowy opis notebooka Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYTG0IBPB
Laptop Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYTG0IBPB należy do popularnej serii 18-calowych notebooków biznesowych Legion 9 18IAX10 firmy Lenovo. Laptopa wyposażono w pamięć RAM o pojemności 64 GB w układzie 2 x 32 GB. W modelu zastosowano pamięć typu DDR5. Model obsługuje maksymalnie 192 GB pamięci. W modelu 83EYTG0IBPB zastosowano 24-rdzeniowy układ CPU Core Ultra 9 275HX z rodziny procesorów Intel Core Ultra 9. CPU pracuje z częstotliwością 5,4 GHz. Układ osiągnął wynik 56077 punktów w aplikacji PassMark. Pamięć cache procesora ma pojemność 36 MB. Laptopa wyposażono w zintegrowany układ graficzny Intel Graphics. Wynik zintegrowanej karty graficznej w aplikacji PassMark to 5491 punktów. Laptop oferuje dysk SSD (jednostronne, 2280, 4 TB) o pojemności 4 TB. Konfiguracja obejmuje dodatkowo drugi dysk SSD (jednostronne, 2280, 1 TB) o pojemności 1 TB. Trzeci dysk typu SSD o pojemności 4 TB dodatkowo zwiększa możliwości notebooka. Cechą wyróżniającą notebooka jest obecność czwartego dysku typu SSD o pojemności 4 TB. 18-calowy ekran komputera wyświetla obraz w rozdzielczości WQUXGA (3840x2400 punktów). Do wyświetlania obrazu służy matryca w technologii IPS zapewniająca doskonały obraz. Jedną z największych zalet laptopa jest dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 5090. Dedykowany układ GPU wyposażono w 24 GB GDDR7 pamięci video. Do wprowadzania danych służy podświetlana klawiatura z dodatkowym blokiem numerycznym. Laptopa wyposażono dodatkowo w wygodny TouchPad. Użytkownik ma do dyspozycji następujące porty: gniazdo USB-C 3.2 Gen 1 (tylko transfer danych), gniazdo złącze zasilania, dwa porty Thunderbolt 5 (80Gbps, Power Delivery 100W, DisplayPort 2.1), trzy porty USB-A 3.2 Gen 1, gniazdo Audio (Combo), gniazdo RJ-45 oraz gniazdo HDMI 2.1. Jedną z największych zalet produktu jest obsługa technologii HDR (High Dynamic Range). Laptop działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 Pro.
Laptop waży 3,50 kg. Podzespoły laptopa zostały zainstalowane w czarnej obudowie wykonanej z wytrzymałego aluminium. Laptop oferuje czytnik kart SDXC. Niewątpliwą zaletą laptopa jest wbudowana kamera internetowa. Laptop spełnia normy certyfikatów TÜV Rheinland High Gaming Performance oraz ErP Lot 3.
Producent laptopa udziela na swój produkt 2-letniej gwarancji typu Carry-in. Podzespoły instalowane w konfiguracji zmodyfikowanej przez naszych techników są objęte 3-letnią gwarancją sklepu Carry-in.
Procesor Intel Core Ultra 9 275HX
Intel Core Ultra 9 275HX to flagowy procesor mobilny z segmentu high-end, który został zaprojektowany z myślą o najpotężniejszych laptopach gamingowych i profesjonalnych mobilnych stacjach roboczych. Jednostka ta, oparta na nowoczesnej architekturze Arrow Lake, dysponuje imponującą konfiguracją 24 rdzeni. W jej skład wchodzi 8 rdzeni o najwyższej wydajności (P-cores), osiągających taktowanie do 5,4 GHz, oraz 16 rdzeni energooszczędnych (E-cores), które pracują z częstotliwością do 4,6 GHz. Procesor posiada niezwykle rozbudowaną strukturę pamięci podręcznej, oferując 40 MB cache L2 oraz 36 MB cache L3, co przy bazowym współczynniku TDP na poziomie 55 W zapewnia doskonały balans między mocą a kulturą pracy.
Wewnątrz układu SoC zintegrowano dedykowany akcelerator sztucznej inteligencji o nazwie AI Boost (NPU), który generuje moc obliczeniową rzędu 13 TOPS. Jednostka ta wspiera nowoczesne funkcje oparte na AI, a opcjonalna obsługa standardu vPro Essentials sprawia, że procesor świetnie odnajduje się w środowiskach biznesowych.
*Technologia Intel vPro jest zależna od innych komponentów i może być niedostępna w urządzeniu.
Zaawansowany kontroler pamięci pozwala na instalację nawet 192 GB pamięci DDR5-6400 w układzie dwukanałowym, oferując przy tym opcjonalne wsparcie dla korekcji błędów ECC. Uzupełnieniem całości jest zintegrowany układ graficzny Intel Graphics z czterema rdzeniami Xe, pracujący w szerokim zakresie częstotliwości od 300 do 1900 MHz.
Pod względem surowej mocy obliczeniowej, model Ultra 9 275HX plasuje się tuż za absolutnie topowym modelem 285HX, ustępując mu jedynie o 100 MHz w trybie boost dla rdzeni wydajnościowych. Choć z racji ograniczeń energetycznych laptopów pozostaje on poniżej desktopowego odpowiednika (Core Ultra 9 285K o TDP 125 W), to dzięki znaczącej poprawie współczynnika IPC jego wydajność dorównuje legendarnemu modelowi Core i9-14900HX. Taki poziom osiągów kwalifikuje ten procesor do najbardziej obciążających zadań, takich jak profesjonalny montaż wideo w 8K, zaawansowany rendering 3D czy bezkompromisowa rozgrywka w najnowszych produkcjach AAA.
Konstrukcja układów Arrow Lake-HX rewolucjonizuje podejście do budowy procesorów mobilnych dzięki zastosowaniu zaawansowanej struktury chipletowej, wzorowanej na rozwiązaniach desktopowych. Poszczególne elementy procesora są wytwarzane w wyspecjalizowanych procesach technologicznych przez firmę TSMC. Wszystkie komponenty są integrowane na krzemowej płytce bazowej (wykonanej przez Intela w t
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5090
Mobilny układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 5090 Mobile, wprowadzony na rynek 27 marca 2025 roku, stanowi absolutny szczyt wydajności w segmencie komputerów przenośnych. Jednostka ta została wyprodukowana w zaawansowanym procesie technologicznym 5 nm i bazuje na procesorze graficznym GB203 w wariancie GN22-X11-A1, co zapewnia pełne wsparcie dla standardu DirectX 12 Ultimate. Dzięki tej kompatybilności użytkownicy mają gwarancję, że wszystkie nowoczesne oraz nadchodzące gry będą działać płynnie, korzystając z takich technologii jak sprzętowy ray tracing czy variable-rate shading. Sercem tego potężnego układu jest procesor GB203 o powierzchni rdzenia wynoszącej 378 mm2, w którym zintegrowano aż 45 600 milionów tranzystorów.
Mimo że chip ten wywodzi się z tej samej architektury co model stacjonarny, NVIDIA precyzyjnie dostosowała liczbę jednostek obliczeniowych, aby zoptymalizować działanie w środowisku mobilnym. Układ dysponuje imponującą liczbą 10496 jednostek cieniujących, 328 jednostkami mapowania tekstur oraz 112 potokami renderującymi. Specyfikacja obejmuje również 328 rdzeni Tensor, które znacząco przyspieszają operacje oparte na uczeniu maszynowym, oraz 82 rdzenie dedykowane akceleracji śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Wyjątkowym atutem tego flagowego modelu jest zastosowanie aż 24 GB nowoczesnej pamięci GDDR7, która komunikuje się z procesorem za pośrednictwem 256-bitowego interfejsu.
Parametry pracy zostały dobrane tak, aby oferować bezkonkurencyjną moc przy zachowaniu mobilnej charakterystyki, co owocuje bazową częstotliwością taktowania 990 MHz z możliwością wzrostu w trybie Boost do 1515 MHz. Pamięć pracuje przy częstotliwości 1750 MHz, co dzięki technologii GDDR7 przekłada się na efektywną przepustowość rzędu 28 Gbps. Maksymalny pobór mocy układu został określony na poziomie 95 W, co pozwala na implementację tej jednostki w najbardziej zaawansowanych laptopach klasy premium.
Zgodnie ze swoim przeznaczeniem układ nie posiada własnych, bezpośrednich wyjść wideo, lecz wykorzystuje system wyświetlania obrazu i porty urządzenia hosta. GeForce RTX 5090 Mobile łączy się z resztą podzespołów za pomocą najnowocześniejszego interfejsu PCI-Express 5.0 x16, co zapewnia błyskawiczną wymianę danych niezbędną do profesjonalnej pracy i najbardziej wymagającej rozgrywki.
Klawiatura podświetlana
W laptopach klasy biznesowej i premium podświetlenie klawiatury realizowane jest za pomocą energooszczędnych diod LED. System ten został zaprojektowany tak, aby zminimalizować pobór prądu z baterii, co jest kluczowe podczas pracy mobilnej. Białe, eleganckie i dyskretne, typowe dla serii biznesowych światło klawiatury pomaga w skupieniu się i męczy oczu licznymi kolorami i migotaniem. Podświetlana klawiatura pozwala na pracę miejscach gdzie oświetlenie nie jest odpowiednie. Praca w podróży służbowej w pociągu czy samolocie może być wygodniejsza, gdy klawisze będą łagodnie podświetlone. W laptopach biznesowych taka funkcja może okazać się nieoceniona i niezbędna, zwłaszcza dla osób, które często pracują poza biurem.
Windows 11 Pro
System Windows 11 to stworzony przez firmę Microsoft nowoczesny, 64-bitowy system operacyjny, będący bezpośrednim następcą platformy Windows 10 i zaprojektowany z myślą o płynnej, bezpiecznej oraz wydajnej pracy na urządzeniach z procesorami x86-64 oraz architektury ARM. Charakteryzuje się odświeżonym interfejsem graficznym Fluent Design z zaokrąglonymi rogami okien, wycentrowanym paskiem zadań i nowym, uproszczonym menu Start. Pod kątem architektury Windows 11 wprowadza istotne udoskonalenia w zarządzaniu zasobami sprzętowymi, dynamicznie przydzielając priorytety procesora dla aplikacji działających na pierwszym planie oraz optymalizując pracę nowoczesnych procesorów hybrydowych. Bezpieczeństwo systemu zostało wzniesione na wyższy poziom poprzez rygorystyczne wymagania sprzętowe, obejmujące wymóg obecności modułu TPM 2.0, obsługę bezpiecznego rozruchu (Secure Boot) oraz domyślnie włączone mechanizmy izolacji opartej na wirtualizacji (VBS).
Do kluczowych funkcji systemu należy wszechstronny system organizacji przestrzeni roboczej Snap Layouts oraz Snap Groups, który umożliwia błyskawiczne rozmieszczanie otwartych okien w predefiniowanych układach na ekranie. Windows 11 przynosi również głęboką integrację z zaawansowanym asystentem sztucznej inteligencji Microsoft Copilot, wspierającym użytkownika w tworzeniu treści, zarządzaniu ustawieniami oraz automatyzacji codziennych zadań. Bardzo rozbudowany segment stanowi obsługa multimediów i gier, gdzie zastosowano rozwiązania znane z konsol Xbox, takie jak DirectStorage przyspieszające ładowanie zasobów z dysków SSD NVMe, technologię Auto HDR poprawiającą zakres tonalny w grach oraz natywne wsparcie dla bibliotek DirectX 12 Ultimate. Ponadto system oferuje panel podręcznych widgetów informacyjnych, integrację z aplikacją Połączenie z telefonem oraz wbudowany podsystem Windows Subsystem for Android i Windows Subsystem for Linux.
Przeznaczeniem systemu Windows 11 jest dostarczenie uniwersalnej i wszechstronnej platformy operacyjnej dla najszerszego spektrum urządzeń – od lekkich laptopów i tabletów, przez komputery domowe i stacje robocze, aż po potężne zestawy gamingowe. Doskonale sprawdza się w środowiskach biurowych i korporacyjnych dzięki rozbudowanym narzędziom do zarządzania flotą urządzeń, zaawansowanym funkcjom szyfrowania BitLocker oraz pełnemu wsparciu dla chmurowych usług Microsoft 365 i Azure Active Directory. Jednocześnie elastyczność systemu sprawia, że jest on idealnym środowiskiem dla graczy, programistów, twórców cyfrowych oraz użytkowników domowych, oferując stabilne i bezpieczne środowisko do codziennej komunikacji, rozrywki oraz pracy kreatywnej.
Układ Neural Processing Unit
83EYTG0IBPB wyposażono w procesor z układem NPU. NPU, czyli Neural Processing Unit, to wyspecjalizowany akcelerator sprzętowy zaprojektowany od podstaw w celu efektywnego wykonywania obliczeń związanych z sieciami neuronowymi oraz algorytmami sztucznej inteligencji. W przeciwieństwie do tradycyjnych procesorów centralnych, które są zoptymalizowane pod kątem zadań ogólnych, NPU koncentruje się na masowo równoległym przetwarzaniu operacji matematycznych na macierzach i wektorach.
Architektura ta pozwala na znaczne odciążenie jednostek CPU i GPU, przejmując od nich zadania takie jak rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie języka naturalnego czy zaawansowana edycja wideo w czasie rzeczywistym. Dzięki wysokiej specjalizacji układy te charakteryzują się wyjątkową efektywnością energetyczną, co jest kluczowe w urządzeniach mobilnych i laptopach, gdzie liczy się każdy wat zużytej energii przy zachowaniu płynności działania funkcji AI.
Współczesne jednostki NPU są integrowane bezpośrednio w strukturę procesorów wielordzeniowych, tworząc z nimi spójny ekosystem zdolny do błyskawicznej analizy danych bez konieczności przesyłania ich do chmury obliczeniowej. Rozwiązanie to nie tylko zwiększa szybkość reakcji aplikacji, ale również podnosi poziom prywatności użytkownika, ponieważ większość operacji związanych z uczeniem maszynowym odbywa się lokalnie na danym urządzeniu.
Wykorzystanie NPU przekłada się na realne korzyści w codziennym użytkowaniu, takie jak inteligentne zarządzanie energią, poprawa jakości rozmów wideo poprzez automatyczne usuwanie szumów czy przyspieszenie pracy w profesjonalnych programach graficznych. Technologia ta staje się obecnie standardem w nowoczesnych komputerach osobistych, definiując nową kategorię sprzętu zdolnego do natywnej obsługi zaawansowanych modeli językowych i asystentów cyfrowych bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego.
Matryca IPS
Notebook Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYTG0IBPB otrzymał matrycę In-Plane Switching, czyli w skrócie IPS. Technologia ta wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań przede wszystkim zaawansowaną konstrukcją, w której cząsteczki ciekłego kryształu są ułożone równolegle do powierzchni ekranu i obracają się w tej samej płaszczyźnie pod wpływem pola elektrycznego. Takie rozwiązanie niemal całkowicie eliminuje problem zmiany odcieni czy jasności obrazu podczas patrzenia na monitor z boku, co jest kluczowe w pracy zespołowej lub przy korzystaniu z dużych wyświetlaczy.
Wysoka precyzja w reprodukcji kolorów oraz obsługa szerokich palet barw, takich jak sRGB czy DCI-P3, sprawiają, że panele te są niezastąpione w profesjonalnej obróbce wizualnej, gdzie liczy się każdy detal i zgodność z rzeczywistością. Choć matryce te mogą cechować się nieco niższą głębią czerni w porównaniu do paneli VA, to ich stabilność obrazu oraz dynamiczny rozwój technologii "Fast IPS" pozwoliły na osiągnięcie bardzo wysokich częstotliwości odświeżania. Dzięki temu współczesne ekrany tego typu są obecnie najczęściej rekomendowanym wyborem zarówno dla profesjonalistów, jak i wymagających graczy ceniących estetykę wizualną.
Złącze Thunderbolt 5
Port Thunderbolt 5 to najnowsza generacja wszechstronnego interfejsu komunikacyjnego, wykorzystująca symetryczne złącze USB-C i bazująca na architekturze USB4 2.0 oraz magistrali PCI Express 4.0. Podstawowa dwukierunkowa przepustowość standardu wynosi 80 Gb/s w obu kierunkach, co stanowi dwukrotny wzrost w stosunku do Thunderbolt 4. Posiada jednak dynamiczny tryb Bandwidth Boost, który przy podłączeniu wymagających wyświetlaczy potrafi asymetrycznie rekonfigurować linie sygnałowe, oferując aż do 120 Gb/s dla przesyłu obrazu przy jednoczesnym zachowaniu 40 Gb/s dla odbieranych danych. Specyfikacja obejmuje również natywne wsparcie dla protokołu DisplayPort 2.1, dwukrotne zwiększenie przepustowości magistrali danych PCIe (do 64 Gb/s) oraz obsługę standardu USB Power Delivery Extended Power Range, co umożliwia ładowanie i zasilanie urządzeń z mocą sięgającą do 240 W za pomocą jednego kabla. Złącze zachowuje przy tym pełną kompatybilność wsteczną ze starszymi generacjami Thunderbolt 3 i 4 oraz powszechnymi standardami USB.
Kluczową funkcją Thunderbolt 5 jest wieloprotokołowe przesyłanie danych, dźwięku, sygnału wideo i energii elektrycznej przez pojedynczy przewód, co pozwala na rozbudowaną konfigurację stanowiska pracy bez plątaniny kabli. Dzięki ogromnej przepustowości wideo interfejs umożliwia podłączenie kilku monitorów 8K, zewnętrznych ekranów 6K o wysokie odświeżaniu lub nawet do trzech wyświetlaczy 4K pracujących w częstotliwości 144 Hz. Zintegrowana obsługa magistrali PCIe 4.0 gwarantuje bezproblemową wymianę danych z zewnętrznymi nośnikami pamięci NVMe z prędkościami bliskimi dyskom wewnętrznym, a także umożliwia płynne podłączanie zewnętrznych kart graficznych (eGPU) bez wąskiego gardła przesyłu danych. Port udostępnia również technologię łączenia urządzeń w łańcuch (daisy chaining) oraz pozwala na bezpośrednie łączenie dwóch komputerów siecią o wysokiej przepustowości.
Przeznaczeniem portów Thunderbolt 5 jest obsługa najbardziej wymagających środowisk profesjonalnych oraz zaawansowanych stacji roboczych. Standard ten zaprojektowano z myślą o twórcach wideo pracujących na wielu strumieniach materiału w rozdzielczościach 4K i 8K, inżynierach przetwarzających gigantyczne bazy danych, graczach korzystających z zewnętrznych akcesoriów i monitorów o wysokim odświeżaniu oraz użytkownikach szukających uniwersalnego rozwiązania dokującego. Zastosowanie technologii Thunderbolt 5 w laptopach i miniaturowych komputerach pozwala przekształcić je za pomocą pojedynczej stacji dokującej w potężne centrum obliczeniowo-graficzne z pełnym zasilaniem zasilaczem o mocy do 240 W.
Technologia NVMe
NVMe, czyli Non-Volatile Memory Express, to nowoczesny protokół komunikacyjny zaprojektowany od podstaw z myślą o wykorzystaniu pełnego potencjału szybkich pamięci flash oraz dysków półprzewodnikowych. W przeciwieństwie do starszych standardów, które powstały jeszcze w erze dysków mechanicznych, rozwiązanie to wykorzystuje szybką magistralę PCIe, co pozwala na drastyczne obniżenie opóźnień i ogromny wzrost przepustowości danych. Dzięki obsłudze tysięcy równoległych kolejek komend, dyski pracujące w tym standardzie potrafią przetwarzać informacje z prędkością nieosiągalną dla tradycyjnych interfejsów, co przekłada się na błyskawiczny start systemu oraz natychmiastowe wczytywanie rozbudowanych gier i profesjonalnych aplikacji. Technologia ta stała się fundamentem nowoczesnych komputerów, oferując użytkownikom niespotykaną wcześniej responsywność i efektywność podczas pracy z dużymi zbiorami plików.
HDR
Technologia HDR, czyli High Dynamic Range, to zaawansowane rozwiązanie w monitorach, które ma na celu zbliżenie obrazu wyświetlanego na ekranie do sposobu, w jaki ludzkie oko postrzega rzeczywisty świat. Głównym założeniem tego standardu jest drastyczne zwiększenie rozpiętości między najciemniejszymi a najjaśniejszymi punktami obrazu, co pozwala na jednoczesne zachowanie ogromnej liczby detali w głębokich cieniach oraz w bardzo jasnych partiach, takich jak słońce czy odbłyski światła. Dzięki temu obraz przestaje być płaski i nabiera wyjątkowej głębi oraz plastyczności, co przekłada się na znacznie bardziej realistyczne doznania wizualne podczas oglądania filmów czy grania w nowoczesne gry komputerowe.
Skuteczne działanie HDR w monitorze wymaga nie tylko odpowiedniego sygnału źródłowego, ale przede wszystkim wysokiej klasy matrycy zdolnej do osiągania bardzo wysokiej jasności punktowej oraz posiadającej zaawansowany system podświetlenia. W praktyce oznacza to, że monitor musi potrafić rozjaśnić konkretne małe elementy obrazu do poziomu kilkuset lub nawet tysiąca nitów, zachowując przy tym idealną czerń w pozostałych obszarach ekranu. Jest to szczególnie widoczne w monitorach wyposażonych w technologię lokalnego wygaszania strefowego lub w matrycach typu OLED, gdzie każdy piksel świeci niezależnie, co pozwala uniknąć niepożądanego efektu poświaty wokół jasnych obiektów na ciemnym tle.
Warto również zauważyć, że pełne wykorzystanie potencjału HDR wiąże się nierozerwalnie z szerszym zakresem odwzorowania barw, co sprawia, że przejścia tonalne między kolorami są płynniejsze i bardziej naturalne. Na rynku funkcjonują różne certyfikaty, takie jak DisplayHDR 400, 600 czy 1000, które informują użytkownika o realnych możliwościach danego urządzenia w zakresie luminancji i kontrastu. Choć podstawowe standardy HDR oferują zauważalną poprawę obrazu, to dopiero wyższe klasy certyfikacji zapewniają ten spektakularny efekt „wow”, który sprawia, że wirtualne krajobrazy stają się niemal nieodróżnialne od rzeczywistości.
Gwarancja Carry-in (Door-to-Door / Serwis zewnętrzny)
Opcja Carry-in to klasyczna formuła gwarancyjna, w której naprawa odbywa się w profesjonalnym centrum serwisowym producenta. Jest to ekonomiczne rozwiązanie zapewniające dostęp do certyfikowanych techników i oryginalnych części zamiennych, bez konieczności wizyty serwisanta w Twoim biurze czy domu.
Klawiatura numeryczna
Pełnowymiarowa klawiatura z wydzieloną sekcją numeryczną to kluczowy atut laptopów dedykowanych profesjonalistom pracującym w sektorze finansowym, logistycznym czy analitycznym. Dzięki fizycznemu blokowi numerycznemu, wprowadzanie danych do arkuszy kalkulacyjnych takich jak Microsoft Excel staje się znacznie szybsze i mniej obarczone ryzykiem błędu w porównaniu do korzystania z górnego rzędu cyfr.
Standardowy układ "kalkulatorowy" pozwala na obsługę bezwzrokową, co w połączeniu z dedykowanymi klawiszami operacji matematycznych (plus, minus, mnożenie, dzielenie) oraz dodatkowym klawiszem Enter, zamienia laptopa w potężne narzędzie do obliczeń. W wybranych modelach biznesowych z większą matrycą, klawiatura ta jest dodatkowo zoptymalizowana pod kątem ergonomicznym, oferując idealny skok klawisza i wyraźną odpowiedź zwrotną.
Wi-Fi 7
Wi-Fi 7, znane oficjalnie jako standard IEEE 802.11be, stanowi najbardziej zaawansowany etap ewolucji łączności bezprzewodowej i promowany jest jako fundament dla przyszłości cyfrowej rozrywki i pracy profesjonalnej. Technologia ta wprowadza drastyczne zmiany w sposobie przesyłania danych, oferując prędkości, które w praktycznych zastosowaniach laptopowych mogą osiągać nawet 5,8 Gb/s, co czyni ją niemal dwuipółkrotnie szybszą od standardu Wi-Fi 6/6E.
Kluczem do tak imponujących osiągów jest przede wszystkim radykalne rozszerzenie szerokości kanału do 320 MHz, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu do poprzedniej generacji. Dzięki tak szerokim autostradom informacyjnym urządzenia mogą przesyłać znacznie większe pakiety danych w tym samym czasie, co eliminuje wąskie gardła nawet w bardzo zatłoczonych sieciach. Dodatkowo Intel implementuje technologię 4096-QAM, która pozwala na gęstsze upakowanie bitów w sygnale radiowym, co przekłada się na około dwudziestoprocentowy wzrost wydajności w porównaniu do modulacji stosowanej w Wi-Fi 6.
Istotnym elementem nowej architektury jest funkcja Multi-Link Operation, w skrócie MLO, która pozwala urządzeniom na jednoczesne nawiązywanie połączeń w wielu pasmach częstotliwości, takich jak 5 GHz oraz 6 GHz. Zamiast przełączać się między nimi, sprzęt wykorzystuje oba pasma naraz, co nie tylko drastycznie obniża opóźnienia, ale także drastycznie zwiększa niezawodność połączenia w trudnych warunkach radiowych.
Kolejną nowością jest funkcja zwana "Puncturing", która rozwiązuje odwieczny problem marnowania pasma przez lokalne zakłócenia. W starszych standardach pojawienie się interferencji na fragmencie kanału wymuszało porzucenie całej jego szerokości, natomiast Wi-Fi 7 potrafi precyzyjnie wyciąć tylko zakłóconą część, pozwalając na dalsze przesyłanie danych na pozostałej, wolnej przestrzeni. Dzięki temu rozwiązaniu sieć staje się znacznie bardziej odporna na działanie innych urządzeń elektronicznych w domu czy biurze.
Standard ten został zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających scenariuszach, takich jak strumieniowanie wideo w rozdzielczości 8K, profesjonalne granie w chmurze bez zauważalnych opóźnień oraz zaawansowane systemy rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Poprzez zminimalizowanie drgań sygnału, czyli tak zwanego jittera, oraz radykalną redukcję opóźnień, Wi-Fi 7 zaciera granicę między stabilnością tradycyjnego kabla Ethernet a swobodą komunikacji bezprzewodowej.
Warto zauważyć, że Wi-Fi 7 jest w pełni kompatybilne wstecz, co oznacza, że nowe karty sieciowe Intela będą bez problemu współpracować ze starszymi routerami, choć pełnię swoich możliwości pokażą dopiero w ekosystemie nowoczesnych punktów dostępowych. Dla użytkownika końcowego technologia ta zawarta w urządzeniach serii Lenovo Legion 9 18IAX10 oznacza przede wszystkim koniec kompromisów w kwestii stabilności łącza podczas jednoczesnej pracy wielu domowników na pasmach wymagających ogromnej przepustowości.
TPM
Laptopy serii Lenovo Legion 9 18IAX10 wykorzystują układ TPM jako dedykowany układ bezpieczeństwa, który jest fizycznie odizolowany od reszty podzespołów na płycie głównej. Takie rozwiązanie gwarantuje, że klucze kryptograficzne są generowane i przechowywane w środowisku odpornym na ataki hakerskie skierowane bezpośrednio w system operacyjny. Moduł ten staje się kluczowym elementem podczas współpracy z funkcją BitLocker, ponieważ odpowiada za automatyczne zarządzanie dostępem do zaszyfrowanych partycji dysku przy każdym uruchomieniu komputera. Dodatkowo układ monitoruje integralność oprogramowania układowego, blokując dostęp do danych w sytuacji, gdy wykryje nieautoryzowaną ingerencję w pliki startowe systemu Windows.