Najważniejsze cechy laptopa Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYM6XFDPB
Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYM6XFDPB należy do cieszącej się dużą popularnością serii 18-calowych laptopów biznesowych Legion 9 18IAX10 produkowanych przez firmę Lenovo. Laptopa wyposażono w pamięć RAM o pojemności 64 GB. Maksymalna ilość pamięci operacyjnej obsługiwana przez laptopa Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYM6XFDPB wynosi 192 GB. W notebooku zainstalowano pamięć DDR5 z częstotliwością taktowania 5200 MHz. Najważniejszym elementem notebooka jest 24-rdzeniowy układ CPU Core Ultra 9 275HX z rodziny Intel Core Ultra 9. CPU jest taktowany zegarem 5,4 GHz. Za generowanie obrazu odpowiada zintegrowana karta graficzna Intel Graphics - karta uzyskała wynik 5491 punktów w aplikacji PassMark.
W notebooku zainstalowano dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 5090. Dedykowany układ GPU wyposażono w 24 GB GDDR7 pamięci video. Pamięć masowa komputera obejmuje wydajny dysku SSD (M.2 NVMe PCie 5.0, jednostronne, 2280, 4 TB) o pojemności 4 TB. Do dyspozycji użytkownika oddano także drugi dysk SSD (M.2 NVMe PCie x3, jednostronne, 2 TB) o pojemności 2 TB. Pamięć masowa obejmuje też trzeci dysk SSD o pojemności 1 TB. Cechą wyróżniającą laptopa jest obecność czwartego dysku typu SSD o pojemności 2 TB.
18-calowy ekran laptopa wyświetla obraz w rozdzielczości natywnej WQUXGA (3840x2400). Producent deklaruje jasność matrycy na poziomie 520 nitów. Matrycę wykonano w technologii IPS.
Podzespoły laptopa zainstalowano w czarnej obudowie wykonanej z wytrzymałego aluminium. Waga laptopa wynosi 3,5 kilograma.
Notebook zawiera dwa porty Thunderbolt 5 (80Gbps, Power Delivery 100W, DisplayPort 2.1), jedno gniazdo RJ-45, jedno gniazdo Audio (Combo), trzy porty USB-A 3.2 Gen 1, jedno gniazdo złącze zasilania, jedno gniazdo USB-C 3.2 Gen 1 (tylko transfer danych) oraz jedno gniazdo HDMI 2.1. Laptop ma preinstalowany system Windows 11 Pro.
Urządzenie jest zgodne z certyfikatami ErP Lot 3 oraz TÜV Rheinland High Gaming Performance.
Użytkownik notebooka ma do dyspozycji podświetlaną klawiaturę wraz z blokiem numerycznym. Uzupełnieniem klawiatury jest wygodny TouchPad.
Niewątpliwą zaletą laptopa Legion 9 18IAX10 83EYM6XFDPB jest obsługa technologii HDR (High Dynamic Range). Komunikacja bezprzewodowa jest możliwa dzięki wbudowanym modułom Bluetooth i Wi-Fi. Zaletą produktu jest wbudowana kamera internetowa.
Producent laptopa udziela na ten produkt dwuletniej gwarancji typu Carry-in - gwarancja tego typu obejmuje naprawę urządzenia w serwisie zewnętrznym. Podzespoły instalowane w ramach modyfikacji konfiguracji bazowej producenta są objęte 3-letnią gwarancją sklepu Carry-in.
Procesor Intel Core Ultra 9 275HX
Intel Core Ultra 9 275HX to flagowy procesor mobilny z segmentu high-end, który został zaprojektowany z myślą o najpotężniejszych laptopach gamingowych i profesjonalnych mobilnych stacjach roboczych. Jednostka ta, oparta na nowoczesnej architekturze Arrow Lake, dysponuje imponującą konfiguracją 24 rdzeni. W jej skład wchodzi 8 rdzeni o najwyższej wydajności (P-cores), osiągających taktowanie do 5,4 GHz, oraz 16 rdzeni energooszczędnych (E-cores), które pracują z częstotliwością do 4,6 GHz. Procesor posiada niezwykle rozbudowaną strukturę pamięci podręcznej, oferując 40 MB cache L2 oraz 36 MB cache L3, co przy bazowym współczynniku TDP na poziomie 55 W zapewnia doskonały balans między mocą a kulturą pracy.
Wewnątrz układu SoC zintegrowano dedykowany akcelerator sztucznej inteligencji o nazwie AI Boost (NPU), który generuje moc obliczeniową rzędu 13 TOPS. Jednostka ta wspiera nowoczesne funkcje oparte na AI, a opcjonalna obsługa standardu vPro Essentials sprawia, że procesor świetnie odnajduje się w środowiskach biznesowych.
*Technologia Intel vPro jest zależna od innych komponentów i może być niedostępna w urządzeniu.
Zaawansowany kontroler pamięci pozwala na instalację nawet 192 GB pamięci DDR5-6400 w układzie dwukanałowym, oferując przy tym opcjonalne wsparcie dla korekcji błędów ECC. Uzupełnieniem całości jest zintegrowany układ graficzny Intel Graphics z czterema rdzeniami Xe, pracujący w szerokim zakresie częstotliwości od 300 do 1900 MHz.
Pod względem surowej mocy obliczeniowej, model Ultra 9 275HX plasuje się tuż za absolutnie topowym modelem 285HX, ustępując mu jedynie o 100 MHz w trybie boost dla rdzeni wydajnościowych. Choć z racji ograniczeń energetycznych laptopów pozostaje on poniżej desktopowego odpowiednika (Core Ultra 9 285K o TDP 125 W), to dzięki znaczącej poprawie współczynnika IPC jego wydajność dorównuje legendarnemu modelowi Core i9-14900HX. Taki poziom osiągów kwalifikuje ten procesor do najbardziej obciążających zadań, takich jak profesjonalny montaż wideo w 8K, zaawansowany rendering 3D czy bezkompromisowa rozgrywka w najnowszych produkcjach AAA.
Konstrukcja układów Arrow Lake-HX rewolucjonizuje podejście do budowy procesorów mobilnych dzięki zastosowaniu zaawansowanej struktury chipletowej, wzorowanej na rozwiązaniach desktopowych. Poszczególne elementy procesora są wytwarzane w wyspecjalizowanych procesach technologicznych przez firmę TSMC. Wszystkie komponenty są integrowane na krzemowej płytce bazowej (wykonanej przez Intela w t
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5090
Mobilny układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 5090 Mobile, wprowadzony na rynek 27 marca 2025 roku, stanowi absolutny szczyt wydajności w segmencie komputerów przenośnych. Jednostka ta została wyprodukowana w zaawansowanym procesie technologicznym 5 nm i bazuje na procesorze graficznym GB203 w wariancie GN22-X11-A1, co zapewnia pełne wsparcie dla standardu DirectX 12 Ultimate. Dzięki tej kompatybilności użytkownicy mają gwarancję, że wszystkie nowoczesne oraz nadchodzące gry będą działać płynnie, korzystając z takich technologii jak sprzętowy ray tracing czy variable-rate shading. Sercem tego potężnego układu jest procesor GB203 o powierzchni rdzenia wynoszącej 378 mm2, w którym zintegrowano aż 45 600 milionów tranzystorów.
Mimo że chip ten wywodzi się z tej samej architektury co model stacjonarny, NVIDIA precyzyjnie dostosowała liczbę jednostek obliczeniowych, aby zoptymalizować działanie w środowisku mobilnym. Układ dysponuje imponującą liczbą 10496 jednostek cieniujących, 328 jednostkami mapowania tekstur oraz 112 potokami renderującymi. Specyfikacja obejmuje również 328 rdzeni Tensor, które znacząco przyspieszają operacje oparte na uczeniu maszynowym, oraz 82 rdzenie dedykowane akceleracji śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Wyjątkowym atutem tego flagowego modelu jest zastosowanie aż 24 GB nowoczesnej pamięci GDDR7, która komunikuje się z procesorem za pośrednictwem 256-bitowego interfejsu.
Parametry pracy zostały dobrane tak, aby oferować bezkonkurencyjną moc przy zachowaniu mobilnej charakterystyki, co owocuje bazową częstotliwością taktowania 990 MHz z możliwością wzrostu w trybie Boost do 1515 MHz. Pamięć pracuje przy częstotliwości 1750 MHz, co dzięki technologii GDDR7 przekłada się na efektywną przepustowość rzędu 28 Gbps. Maksymalny pobór mocy układu został określony na poziomie 95 W, co pozwala na implementację tej jednostki w najbardziej zaawansowanych laptopach klasy premium.
Zgodnie ze swoim przeznaczeniem układ nie posiada własnych, bezpośrednich wyjść wideo, lecz wykorzystuje system wyświetlania obrazu i porty urządzenia hosta. GeForce RTX 5090 Mobile łączy się z resztą podzespołów za pomocą najnowocześniejszego interfejsu PCI-Express 5.0 x16, co zapewnia błyskawiczną wymianę danych niezbędną do profesjonalnej pracy i najbardziej wymagającej rozgrywki.
Technologia NVMe
NVMe, czyli Non-Volatile Memory Express, to nowoczesny protokół komunikacyjny zaprojektowany od podstaw z myślą o wykorzystaniu pełnego potencjału szybkich pamięci flash oraz dysków półprzewodnikowych. W przeciwieństwie do starszych standardów, które powstały jeszcze w erze dysków mechanicznych, rozwiązanie to wykorzystuje szybką magistralę PCIe, co pozwala na drastyczne obniżenie opóźnień i ogromny wzrost przepustowości danych. Dzięki obsłudze tysięcy równoległych kolejek komend, dyski pracujące w tym standardzie potrafią przetwarzać informacje z prędkością nieosiągalną dla tradycyjnych interfejsów, co przekłada się na błyskawiczny start systemu oraz natychmiastowe wczytywanie rozbudowanych gier i profesjonalnych aplikacji. Technologia ta stała się fundamentem nowoczesnych komputerów, oferując użytkownikom niespotykaną wcześniej responsywność i efektywność podczas pracy z dużymi zbiorami plików.
HDR
Technologia HDR, czyli High Dynamic Range, to zaawansowane rozwiązanie w monitorach, które ma na celu zbliżenie obrazu wyświetlanego na ekranie do sposobu, w jaki ludzkie oko postrzega rzeczywisty świat. Głównym założeniem tego standardu jest drastyczne zwiększenie rozpiętości między najciemniejszymi a najjaśniejszymi punktami obrazu, co pozwala na jednoczesne zachowanie ogromnej liczby detali w głębokich cieniach oraz w bardzo jasnych partiach, takich jak słońce czy odbłyski światła. Dzięki temu obraz przestaje być płaski i nabiera wyjątkowej głębi oraz plastyczności, co przekłada się na znacznie bardziej realistyczne doznania wizualne podczas oglądania filmów czy grania w nowoczesne gry komputerowe.
Skuteczne działanie HDR w monitorze wymaga nie tylko odpowiedniego sygnału źródłowego, ale przede wszystkim wysokiej klasy matrycy zdolnej do osiągania bardzo wysokiej jasności punktowej oraz posiadającej zaawansowany system podświetlenia. W praktyce oznacza to, że monitor musi potrafić rozjaśnić konkretne małe elementy obrazu do poziomu kilkuset lub nawet tysiąca nitów, zachowując przy tym idealną czerń w pozostałych obszarach ekranu. Jest to szczególnie widoczne w monitorach wyposażonych w technologię lokalnego wygaszania strefowego lub w matrycach typu OLED, gdzie każdy piksel świeci niezależnie, co pozwala uniknąć niepożądanego efektu poświaty wokół jasnych obiektów na ciemnym tle.
Warto również zauważyć, że pełne wykorzystanie potencjału HDR wiąże się nierozerwalnie z szerszym zakresem odwzorowania barw, co sprawia, że przejścia tonalne między kolorami są płynniejsze i bardziej naturalne. Na rynku funkcjonują różne certyfikaty, takie jak DisplayHDR 400, 600 czy 1000, które informują użytkownika o realnych możliwościach danego urządzenia w zakresie luminancji i kontrastu. Choć podstawowe standardy HDR oferują zauważalną poprawę obrazu, to dopiero wyższe klasy certyfikacji zapewniają ten spektakularny efekt „wow”, który sprawia, że wirtualne krajobrazy stają się niemal nieodróżnialne od rzeczywistości.
Klawiatura numeryczna
Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYM6XFDPB to urządzenie zaprojektowane z myślą o maksymalnej produktywności, co znajduje odzwierciedlenie w jego pełnowymiarowej klawiaturze. Dzięki zastosowaniu ekranu o dużej przekątnej, inżynierowie zmieścili w obudowie dedykowany blok numeryczny, który jest nieocenionym wsparciem dla finansistów, księgowych oraz analityków danych.
Praca w arkuszach kalkulacyjnych staje się znacznie szybsza dzięki intuicyjnemu układowi cyfr i dedykowanym klawiszom operacyjnym. Klawiatura w modelu Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYM6XFDPB zachowuje komfort serii biznesowych notebooków – odpowiednio wyprofilowane klawisze o głębokim skoku i wyraźnym punkcie aktywacji sprawiają, że nawet wielogodzinne wprowadzanie danych nie powoduje zmęczenia dłoni. To idealny wybór dla tych, którzy potrzebują precyzji klawiatury stacjonarnej w formie przenośnego laptopa.
TPM
Laptopy serii Lenovo Legion 9 18IAX10 zostały wyposażone w układ TPM, czyli Trusted Platform Module. Przechowuje on w bezpiecznym miejscu klucze kryptograficzne używane do szyfrowania danych. Dzięki modułowi TPM możliwe jest szybkie szyfrowanie i odszyfrowywanie danych na dysku za pomocą funkcji BitLocker dostępnej w systemach Windows. Zabezpiecza to dane na dysku przed odczytaniem po zgubieniu lub kradzieży urządzenia. TPM przechowuje także dane biometryczne wykorzystywane przez logowanie za pomocą Windows Hello odciskiem palca czy rozpoznawaniem twarzy.
Moduł TPM to już podstawowe i wymagane przez system Windows 11 zabezpieczenie komputera, które znacząco ułatwia szyfrowanie danych i logowanie do systemu.
Złącze Thunderbolt 5
Port Thunderbolt 5 to najnowsza generacja wszechstronnego interfejsu komunikacyjnego, wykorzystująca symetryczne złącze USB-C i bazująca na architekturze USB4 2.0 oraz magistrali PCI Express 4.0. Podstawowa dwukierunkowa przepustowość standardu wynosi 80 Gb/s w obu kierunkach, co stanowi dwukrotny wzrost w stosunku do Thunderbolt 4. Posiada jednak dynamiczny tryb Bandwidth Boost, który przy podłączeniu wymagających wyświetlaczy potrafi asymetrycznie rekonfigurować linie sygnałowe, oferując aż do 120 Gb/s dla przesyłu obrazu przy jednoczesnym zachowaniu 40 Gb/s dla odbieranych danych. Specyfikacja obejmuje również natywne wsparcie dla protokołu DisplayPort 2.1, dwukrotne zwiększenie przepustowości magistrali danych PCIe (do 64 Gb/s) oraz obsługę standardu USB Power Delivery Extended Power Range, co umożliwia ładowanie i zasilanie urządzeń z mocą sięgającą do 240 W za pomocą jednego kabla. Złącze zachowuje przy tym pełną kompatybilność wsteczną ze starszymi generacjami Thunderbolt 3 i 4 oraz powszechnymi standardami USB.
Kluczową funkcją Thunderbolt 5 jest wieloprotokołowe przesyłanie danych, dźwięku, sygnału wideo i energii elektrycznej przez pojedynczy przewód, co pozwala na rozbudowaną konfigurację stanowiska pracy bez plątaniny kabli. Dzięki ogromnej przepustowości wideo interfejs umożliwia podłączenie kilku monitorów 8K, zewnętrznych ekranów 6K o wysokie odświeżaniu lub nawet do trzech wyświetlaczy 4K pracujących w częstotliwości 144 Hz. Zintegrowana obsługa magistrali PCIe 4.0 gwarantuje bezproblemową wymianę danych z zewnętrznymi nośnikami pamięci NVMe z prędkościami bliskimi dyskom wewnętrznym, a także umożliwia płynne podłączanie zewnętrznych kart graficznych (eGPU) bez wąskiego gardła przesyłu danych. Port udostępnia również technologię łączenia urządzeń w łańcuch (daisy chaining) oraz pozwala na bezpośrednie łączenie dwóch komputerów siecią o wysokiej przepustowości.
Przeznaczeniem portów Thunderbolt 5 jest obsługa najbardziej wymagających środowisk profesjonalnych oraz zaawansowanych stacji roboczych. Standard ten zaprojektowano z myślą o twórcach wideo pracujących na wielu strumieniach materiału w rozdzielczościach 4K i 8K, inżynierach przetwarzających gigantyczne bazy danych, graczach korzystających z zewnętrznych akcesoriów i monitorów o wysokim odświeżaniu oraz użytkownikach szukających uniwersalnego rozwiązania dokującego. Zastosowanie technologii Thunderbolt 5 w laptopach i miniaturowych komputerach pozwala przekształcić je za pomocą pojedynczej stacji dokującej w potężne centrum obliczeniowo-graficzne z pełnym zasilaniem zasilaczem o mocy do 240 W.
Gwarancja Carry-in (Door-to-Door / Serwis zewnętrzny)
Opcja Carry-in to klasyczna formuła gwarancyjna, w której naprawa odbywa się w profesjonalnym centrum serwisowym producenta. Jest to ekonomiczne rozwiązanie zapewniające dostęp do certyfikowanych techników i oryginalnych części zamiennych, bez konieczności wizyty serwisanta w Twoim biurze czy domu.
Matryca IPS
Laptop Lenovo Legion 9 18IAX10 83EYM6XFDPB otrzymał matrycę In-Plane Switching, czyli w skrócie IPS. Technologia ta wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań przede wszystkim zaawansowaną konstrukcją, w której cząsteczki ciekłego kryształu są ułożone równolegle do powierzchni ekranu i obracają się w tej samej płaszczyźnie pod wpływem pola elektrycznego. Takie rozwiązanie niemal całkowicie eliminuje problem zmiany odcieni czy jasności obrazu podczas patrzenia na monitor z boku, co jest kluczowe w pracy zespołowej lub przy korzystaniu z dużych wyświetlaczy.
Wysoka precyzja w reprodukcji kolorów oraz obsługa szerokich palet barw, takich jak sRGB czy DCI-P3, sprawiają, że panele te są niezastąpione w profesjonalnej obróbce wizualnej, gdzie liczy się każdy detal i zgodność z rzeczywistością. Choć matryce te mogą cechować się nieco niższą głębią czerni w porównaniu do paneli VA, to ich stabilność obrazu oraz dynamiczny rozwój technologii "Fast IPS" pozwoliły na osiągnięcie bardzo wysokich częstotliwości odświeżania. Dzięki temu współczesne ekrany tego typu są obecnie najczęściej rekomendowanym wyborem zarówno dla profesjonalistów, jak i wymagających graczy ceniących estetykę wizualną.
Wi-Fi 7
Notebooki serii Lenovo Legion 9 18IAX10 zostały wyposażone w najnowocześniejsze karty sieciowe wspierające standard Wi-Fi 7 (802.11be), znany również jako Extremely High Throughput (EHT). Największą rewolucją jest technologia Multi-Link Operation (MLO), która pozwala urządzeniu na jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych w wielu pasmach (2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz). Dzięki temu wyeliminowano problem przełączania się między częstotliwościami, co drastycznie redukuje opóźnienia.
Standard ten wprowadza szerokość kanału aż do 320 MHz oraz modulację 4096-QAM, co pozwala na osiągnięcie prędkości przesyłu danych przekraczających 40 Gb/s – to blisko pięciokrotnie więcej niż w Wi-Fi 6. Dodatkowo funkcja Multi-RU Puncturing/ pozwala na efektywne wykorzystanie pasma nawet w obecności zakłóceń, „wycinając” jedynie zaszumiony fragment kanału zamiast blokowania go w całości. Całość wspiera moduł Bluetooth 5.4, oferujący jeszcze lepszą stabilność i zasięg dla profesjonalnych akcesoriów.
Klawiatura podświetlana
Podświetlana klawiatura to jedna z tych funkcji, które po jednorazowym wypróbowaniu stają się niezbędnym elementem wyposażenia laptopa. Pozwala ona na pełną swobodę pracy – od nocnych maratonów z projektami, po odpisywanie na e-maile podczas wieczornego lotu samolotem. Delikatne, białe światło wydobywające się spod klawiszy oraz przezroczyste oznaczenia znaków sprawiają, że nie musisz szukać dodatkowego źródła światła, co oszczędza Twój wzrok i zwiększa skupienie.
Większość nowoczesnych laptopów oferuje kilkustopniową regulację natężenia światła, co pozwala dopasować jasność do panujących warunków – od subtelnej poświaty po wyraźny blask. Dzięki temu klawiatura staje się czytelna nawet w całkowitej ciemności, a Ty zachowujesz pełną precyzję pisania bez względu na porę dnia i nocy.
Układ Neural Processing Unit
Jednostka NPU, czyli procesor neuronowy, to wyspecjalizowany układ scalony zaprojektowany bezpośrednio z myślą o sprzętowym przyspieszaniu obliczeń związanych z algorytmami sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych rdzeni procesora głównego (CPU), które są stworzone do wykonywania skomplikowanych i różnorodnych zadań sekwencyjnych, oraz układów graficznych (GPU) zoptymalizowanych pod kątem równoległego przetwarzania grafiki 3D, układ NPU skupia się wyłącznie na specyficznych operacjach matematycznych. Należą do nich przede wszystkim mnożenie macierzy oraz operacje na liczbach o niższej precyzji, takich jak formaty INT8 czy FP16, które stanowią fundament działania sztucznych sieci neuronowych.
Główną zaletą zintegrowania jednostki NPU bezpośrednio w strukturze krzemowej procesora jest niezwykle wysoka efektywność energetyczna przy przetwarzaniu zadań AI. Uruchamianie modeli językowych, generowanie obrazów, rozmywanie tła w wideo czy rozpoznawanie twarzy i głosu na klasycznym procesorze lub karcie graficznej wymaga znacznych nakładów mocy i powoduje szybkie zużycie baterii w urządzeniach mobilnych. Układ NPU realizuje te same zadania wielokrotnie szybciej, zużywając przy tym zaledwie ułamek energii elektrycznej, co ma kluczowe znaczenie w nowoczesnych laptopach, smartfonach i tabletach.
Wydajność procesorów neuronowych jest najczęściej podawana w teraoperacjach na sekundę (TOPS), co określa, ile bilionów operacji matematycznych układ jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy. Współczesne systemy operacyjne oraz oprogramowanie coraz silniej polegają na dedykowanych układach NPU, odciążając od ciągłej pracy procesor główny i grafikę, co przekłada się na wyższą kulturę pracy całego komputera, niższe temperatury oraz znacznie dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora.