Korzystając ze strony ITnes.pl wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Close

Microsoft Windows 11 - system operacyjny nowej generacji

Wysłany dnia: Jun 18, 2021 | Autor: ITnes.pl | Kategorie: Aktualności
Microsoft Windows 11 - system operacyjny nowej generacji

Microsoft Windows 11 - co już wiemy o nadchodzącym systemie operacyjnym?

Od kilku dni w sieci można znaleźć wiele informacji z różnych źródeł, które z pełną świadomością zapowiadają i dostarczają szczegóły o nowym systemie operacyjnym. Mowa tutaj o Windowsie 11 od Microsoftu. Może to być pewne zaskoczenie, ponieważ obecna wersja pracuje świetnie na ogromnej ilości urządzeń. Tutaj jednak producent postawił na minimalizm, pewne uproszczenia, które niestety spotykają się z wieloma głosami przeciwko.Zmian nie jest wiele - przynajmniej tych znanych. Kolejne Microsoft będzie udostępniał przez kolejne dni, przy czym na 24 czerwca zapowiedziano dedykowane wydarzenie, gdzie system operacyjny zostanie w pełni zaprezentowany. Pozostaje tylko czekać i sprawdzać kolejne przecieki, plotki oraz potwierdzone informacje. Co już wiemy o Windows 11?


Przebudowany pasek zadań oraz nowe menu Start

Jedną z największych zmian w nowym systemie Microsoftu ma być całkowicie zmienione menu Start oraz pasek zadań. Różnice można zobaczyć już na pierwszy rzut oka. Wygląd jest tutaj sprowadzony do minimalistycznego, nowoczesnego stylu. Dość mocno przypomina także design znany z urządzeń Apple. Pasek zadań można wybrać z 2 wersji - standardowej (tak jak w Windows 10) oraz nowej.

Druga opcja oznacza design, na który zdecydował się Microsoft. Wszystkie ikony będą znajdywać się na środku paska zadań. Oczywiście system obsługuje także motywy interfejsu, więc bez problemu zmienimy kolor, czy przezroczystość lub konkretne wymiary - tutaj wiele zależy od osobistych preferencji. Samo umiejscowienie ikon nie zmienia wiele, jednak można zobaczyć różnice także przy innych elementach paska zadań.

Prócz wyglądu, zaimplementowano również odnowione manu kontekstowe. Jest dzięki temu bardziej spójne z całym systemem. Podobny zabieg przeprowadzono w centrum akcji. Windows 11 ma być dodatkowo wyposażony w funkcję widżetów. Na ten moment informacje o tej opcji są ograniczone - wiadomo jedynie, że będą wyświetlane między innymi kafelki z kalendarzem, prognozą pogody oraz Microsoft News. Może to zostać poszerzone w ostatecznej wersji.

Menu Start zostało natomiast mocno przebudowane. Przypomina ono jednak design znany z anulowanego Windowsa 10X. Na jakie zmiany warto zwrócić uwagę?

  • Menu Start będzie mieć prostokątny, zaokrąglony kształt okna, które unosi się nad paskiem zadań;

  • Na górze znajdują się wszystkie przypięte aplikacje, programy i gry (bez interwencji użytkownika, system uzupełnia je automatycznie);

  • Lista wszystkich zainstalowanych programów także jest automatycznie wypełniana przez algorytm - oczywiście w zakresie tolerancji;

  • Na dole menu znajdziemy opcje obsługi kont użytkowników, foldery, czy też przycisk do zasilania;

  • Menu Start obsługuje motywy systemu Windows, więc będzie możliwe jego dowolne dostosowywanie pod względem designu.


Microsoft Windows 11 umożliwia także korzystanie ze standardowego menu Start, które znajduje się w lewej, dolnej części pulpitu. Tutaj zmienia się jednak tylko umiejscowienie ikon na pasku zadań. Samo menu pozostaje takie samo - bez kafelków, z nowym, dopracowanym wyglądem.Windows 11 to nie tylko zmiany wizualne

Jeśli chodzi o sam wygląd systemu operacyjnego - Windows 10 był mocno upodobniony do mobilnych urządzeń. W kolejnej wersji Microsoft odchodzi od tej myśli. Pulpit ma być przede wszystkim przejrzysty, dostęp do programów szybki i prosty, a konfiguracja intuicyjna. Windows 11 nie wprowadza wielu zmian, jednak z pewnością może przypaść do gustu w odniesieniu do dzisiejszych standardów. Szczegółowe informacje poznamy 24 czerwca, jednak wciąż wiele wskazuje na to, że system nie będzie bardzo różny od poprzednika.

Wygląd panelu sterowania, czy też wszystkich okienek nie zmienił się mocno. Dodano jedynie naprawdę przydatną funkcję, która umożliwia dostosowanie wielkości okna za pomocą jednego przycisku. Mała aktualizacja, mimo wszystko wpływająca na przykład na efektywność pracy. Od teraz wszystkie okna oraz menu będą zaokrąglone. Windows 11 ma być bardziej spójny i mniej “mobilny”, co znamy między innymi z poprzednika. Wizualnie nowy system będzie wyglądał świetnie - nowe logo oraz poszczególne elementy prezentują się naprawdę dobrze, potwierdzają to sami użytkownicy.

Microsoft Windows 11 to także swego rodzaju “furtka” do przyszłości. Producent chce wprowadzać kolejne usprawnienia, które wpłyną na wydajność, czy też funkcjonalność. Będą dodawane nowe zabezpieczenia oraz technologie, takie jak obsługa mobilnej sieci 5G. Szczegółowe informacje zyskamy jednak w czasie oficjalnej prezentacji systemu operacyjnego.


Microsoft Windows 11, czyli system nowej generacji

Producent określił nowy system operacyjny, jako rozwiązanie “nowej generacji”. Podkreśla to, że Windows 11 nie będzie kolejną, ulepszoną wersją. Jest to zupełnie nowy program, który został oddzielony od poprzednich iteracji. W ten sposób producent nie stara się naprawić błędów znanych z Windowsa 10, a tworzy system stricte dla użytkownika. 11-nastka będzie po prostu kompleksowym rozwiązaniem, odłączonym mocno od poprzednich wersji - to bardzo ważne, ponieważ najprawdopodobniej nie spotkamy się tutaj z uciążliwymi wcześniej błędami.

W sieci już pojawił się plik ISO z buildem nowego systemu. Można tak na przykład przetestować Windowsa 11 i sprawdzić jego możliwości. Należy pamiętać jednak, że nie jest to finalna jego wersja. Wiele funkcjonalności brakuje, inne po prostu nie działają jak należy. Sam program pochodzi z nieoficjalnych źródeł, więc należy tutaj zachować pewną ostrożność.

Microsoft może zaskoczyć systemem operacyjnym. Już 24 czerwca 2021 roku odbędzie się specjalne, zorganizowane przez firmę wydarzenie. Tam informacje co do projektu będą jasne. Warto wiedzieć, że premiera nowego systemu oznacza zakończenie wsparcia poprzedniej wersji. Nie stanie się to jednak od razu. Microsoft według informacji z różnych źródeł, Windows 10 przestanie być aktualizowany za około 4 lata - w 2024 roku. To właśnie wtedy przejście na zupełnie nowy system będzie po prostu koniecznością. Tylko ta wersja otrzyma kolejne zabezpieczenia, czy funkcje.


Spekulacje, pogłoski, przecieki i plotki - co może pojawić się w Windowsie 11?

Już od pierwszej informacji na temat kolejnej wersji jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie, cały internet “zawrzał”. Pojawiła się ogromna ilość różnego rodzaju przecieków i plotek mówiących o kolejnych funkcjach oraz elementach Windowsa 11. Wiele z nich nie jest niestety prawdą, należy podchodzić tutaj z pewnym dystansem.

W sieci dość popularną jest teoria, że nowy system będzie lepiej wspierał graczy. Właśnie dlatego ulepszono sklep Microsoftu oraz na przykład korzystanie z usługi Xbox. Granie ma być po prostu wygodniejsze - może to także przekładać się na wydajność. Informacja nie została potwierdzona, jednak wiele przesłanek stoi za nią. Microsoft chce zintegrować konsole Xbox z komputerami osobistymi, jeśli chodzi o granie. Więcej informacji zapewne 24 czerwca.

Windows 11 ma również wspierać w przyszłości sieć 5G. Tutaj jednak informacje są bardzo niejasne. Oczywiście wprowadzenie takiej funkcji będzie ostatecznie koniecznością. Chodzi tutaj głównie o bardziej mobilne urządzenia, które korzystają z systemu Microsoftu. Taki sprzęt często korzysta z mobilnego internetu, a co za tym idzie, sieć 5G będzie idealnym rozwiązaniem przez ogromne prędkości, jakie oferuje.

System operacyjny musi być przyszłościowy - kolejnych funkcji będzie więc najpewniej znacznie więcej. Pogłoski pojawiają się przez cały czas, aż do oficjalnej prezentacji. Warto wiedzieć, że bez problemu znajdziemy filmy przedstawiające Windowsa 11 (w wersji z przecieku). Można wiele się dowiedzieć właśnie w ten sposób - build jest również dostępny do pobrania i zainstalowania samodzielnie.

Close