Najważniejsze cechy desktopa Lenovo LOQ Tower 26ADR10 91DFDU500PL
Komputer Lenovo LOQ Tower 26ADR10 91DFDU500PL należy do serii niezawodnych desktopów LOQ Tower 26ADR10 firmy Lenovo. Użytkownik ma do dyspozycji dysk SSD (M.2 NVMe PCie x3, jednostronne) o pojemności 2 TB. Proponowana konfiguracja obejmuje dodatkowy dysk SSD (M.2 NVMe PCie x3, jednostronne, 1 TB) o pojemności 1 TB. Komputer wyposażono w dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 5060 - układ uzyskał wynik 20784 punktów w aplikacji PassMark. Dedykowany układ graficzny wyposażono w 8 GB GDDR7 pamięci.
W komputerze zastosowano 8-rdzeniowy procesor Ryzen 7 8745HX. Wynik procesora w aplikacji PassMark to 31467 punktów. Zegar CPU jest taktowany z częstotliwością 3,6GHz GHz (maks. 5,1GHz). Litografia procesora to TSMC 5 nm FinFET. Za generowanie obrazu odpowiada zintegrowana karta graficzna AMD Radeon 610M. Karta osiągnęła 1209 punktów w aplikacji PassMark.
Producent wyposażył komputer w 32 GB pamięci operacyjnej (2 x 16 GB). Maksymalna ilość pamięci RAM, którą można zaistalować w komputerze, wynosi 64 GB. W komputerze zainstalowano pamięć DDR5.
Komputer umieszczono w czarnej obudowie Tower. Waga komputera wynosi 10,50 kilograma.
Komputer jest sprzedawany z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 11 Home. Urządzenia peryferyjne można podłączać za pośrednictwem następujących portów: gniazdo USB-C 3.2 Gen 2, cztery porty USB-A 2.0, Góra:, gniazdo HDMI 2.1, gniazdo wyjścia słuchawkowego, gniazdo RJ-45, dwa porty USB-A 3.2 Gen 1 oraz gniazdo słuchawkowe. W komputerze zainstalowano moduły komunikacji Bluetooth (wersja 5.4) i Wi-Fi.
Produkt jest objęty 2-letnią gwarancją producenta w trybie Carry-in (z opcją naprawy w autoryzowanym serwisie). Podzespoły instalowane w ramach modyfikacji konfiguracji bazowej producenta są objęte gwarancją 3 lata Carry-in.
Procesor AMD Ryzen 7 8745HX
AMD Ryzen 7 8745HX to wysokiej klasy ośmiordzeniowy procesor z odświeżonej linii Dragon Range, który zadebiutował w kwietniu 2025 roku i jest skierowany głównie do wydajnych laptopów gamingowych. W rzeczywistości jednostka ta stanowi odświeżoną wersję modelu Ryzen 7 7745HX, oferując osiem rdzeni opartych na architekturze Zen 4 z pełną obsługą technologii SMT, co pozwala na sprawne przetwarzanie szesnastu wątków jednocześnie. Częstotliwość taktowania tego układu mieści się w przedziale od bazowych 3,6 GHz do 5,1 GHz w trybie boost, co gwarantuje wysoką responsywność w wymagających aplikacjach. Za generowanie obrazu odpowiada zintegrowany, choć dość podstawowy układ graficzny Radeon 610M oparty na architekturze RDNA 2, który służy głównie do zadań niewymagających dużej mocy obliczeniowej GPU.
Konstrukcja tego procesora opiera się na dwóch matrycach wykonanych w różnych procesach technologicznych, gdzie rdzenie CPU powstają w nowoczesnej litografii 5 nm, natomiast pozostałe komponenty w 6 nm. Układ dysponuje imponującą liczbą 28 linii PCIe 5.0, co umożliwia podłączanie najszybszych kart graficznych i dysków SSD o przepustowości sięgającej 15,75 GB/s na każdą linię. Zintegrowany kontroler pamięci RAM obsługuje moduły DDR5-5200 lub wolniejsze, co zapewnia stabilną współpracę z nowoczesnymi podzespołami. Według oficjalnej specyfikacji na stronie producenta, jednostka ta nie posiada dedykowanego modułu NPU do zadań sztucznej inteligencji ani wsparcia dla technologii Thunderbolt, jednak oferuje za to odblokowany mnożnik zegara, co stanowi istotną zaletę dla entuzjastów chcących samodzielnie podkręcać system.
Pod względem wydajności, mimo braku szczegółowych testów systemów z samym oznaczeniem 8745HX na początku 2025 roku, wielowątkowe benchmarki Cinebench modelu 7745HX stawiają go w tej samej lidze, co Core Ultra 9 285H, Core Ultra 9 185H czy Core i5-13500HX. Taka moc obliczeniowa jest w zupełności wystarczająca, aby cieszyć się płynną rozgrywką w każdym tytule wydanym w 2025 roku bez obaw o wąskie gardło ze strony procesora.
Podobnie jak swój pierwowzór, Ryzen 7 8745HX charakteryzuje się bazowym współczynnikiem TDP na poziomie 55 watów, który producenci mogą oficjalnie podnieść aż do 75 watów w celu zmaksymalizowania osiągów, co jest praktyką spotykaną w konstrukcjach typu barebone. Należy jednak pamiętać, że rozproszenie ponad 50 watów generowanego ciepła wymaga zastosowania wydajnego systemu chłodzenia wyposażonego w co najmniej jeden wentylator o wysokiej prędkości obrotowej. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza tak potężny układ nie byłby w stanie utrzymać swoich wysokich taktowań podczas długich sesji gamingowych.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5060
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5060, wprowadzona na rynek 19 maja 2025 roku, stanowi nowoczesny element segmentu wydajnościowego, oparty na najnowszej architekturze Blackwell. Urządzenie to wykorzystuje procesor graficzny GB206 w wariancie GB206-250-A1, który został wyprodukowany w zaawansowanym procesie technologicznym 5 nm. Dzięki pełnej implementacji standardu DirectX 12 Ultimate karta gwarantuje kompatybilność ze wszystkimi współczesnymi grami oraz zapewnia obsługę kluczowych technologii jutra, takich jak sprzętowy ray tracing czy variable-rate shading. Sercem układu jest procesor graficzny o powierzchni 181 mm2, w którym upakowano aż 21 900 milionów tranzystorów.
W celu precyzyjnego dostosowania wydajności do tego modelu, NVIDIA zdecydowała się na dezaktywację części jednostek obliczeniowych względem w pełni odblokowanego układu znanego z modelu GeForce RTX 5060 Ti. W rezultacie karta dysponuje 3840 jednostkami cieniującymi, 120 jednostkami mapowania tekstur oraz 48 potokami renderującymi. Specyfikacja obejmuje również 120 rdzeni Tensor, które znacząco przyspieszają działanie aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, a także 30 rdzeni dedykowanych akceleracji śledzenia promieni. Przełomowym rozwiązaniem w tej generacji jest zastosowanie 8 GB nowej generacji pamięci GDDR7, która komunikuje się z systemem za pośrednictwem 128-bitowego interfejsu.
Parametry taktowania również robią wrażenie, gdyż procesor graficzny pracuje z bazową częstotliwością 2280 MHz, która może zostać zwiększona w trybie Boost do 2497 MHz. Pamięć operuje przy częstotliwości 1750 MHz, co przy architekturze GDDR7 przekłada się na bardzo wysoką efektywną przepustowość wynoszącą 28 Gbps. Pod względem konstrukcyjnym jest to karta dwuslotowa, która pobiera energię z jednego standardowego 8-pinowego złącza, przy czym jej maksymalny pobór mocy oszacowano na poziomie 145 W.
Zestaw wyjść wideo jest w pełni dostosowany do najnowszych standardów wyświetlania obrazu i obejmuje jedno gniazdo HDMI 2.1b oraz trzy porty DisplayPort 2.1b. Karta GeForce RTX 5060 komunikuje się z resztą podzespołów za pomocą nowoczesnego interfejsu PCI-Express 5.0 x8, co pozwala na pełne wykorzystanie przepustowości oferowanej przez najnowsze płyty główne. Całość stanowi solidną bazę dla graczy poszukujących balansu między innowacyjną technologią a efektywnym poborem energii.
Gwarancja Carry-in (Door-to-Door / Serwis zewnętrzny)
Opcja Carry-in to klasyczna formuła gwarancyjna, w której naprawa odbywa się w profesjonalnym centrum serwisowym producenta. Jest to ekonomiczne rozwiązanie zapewniające dostęp do certyfikowanych techników i oryginalnych części zamiennych, bez konieczności wizyty serwisanta w Twoim biurze czy domu.
TPM
Komputery serii Lenovo LOQ Tower 26ADR10 zostały wyposażone w układ TPM, czyli Trusted Platform Module. Przechowuje on w bezpiecznym miejscu klucze kryptograficzne używane do szyfrowania danych. Dzięki modułowi TPM możliwe jest szybkie szyfrowanie i odszyfrowywanie danych na dysku za pomocą funkcji BitLocker dostępnej w systemach Windows. Zabezpiecza to dane na dysku przed odczytaniem po zgubieniu lub kradzieży urządzenia. TPM przechowuje także dane biometryczne wykorzystywane przez logowanie za pomocą Windows Hello odciskiem palca czy rozpoznawaniem twarzy.
Moduł TPM to już podstawowe i wymagane przez system Windows 11 zabezpieczenie komputera, które znacząco ułatwia szyfrowanie danych i logowanie do systemu.
Wi-Fi 7
Komputery serii Lenovo LOQ Tower 26ADR10 zostały wyposażone w najnowocześniejsze karty sieciowe wspierające standard Wi-Fi 7 (802.11be), znany również jako Extremely High Throughput (EHT). Największą rewolucją jest technologia Multi-Link Operation (MLO), która pozwala urządzeniu na jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych w wielu pasmach (2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz). Dzięki temu wyeliminowano problem przełączania się między częstotliwościami, co drastycznie redukuje opóźnienia.
Standard ten wprowadza szerokość kanału aż do 320 MHz oraz modulację 4096-QAM, co pozwala na osiągnięcie prędkości przesyłu danych przekraczających 40 Gb/s – to blisko pięciokrotnie więcej niż w Wi-Fi 6. Dodatkowo funkcja Multi-RU Puncturing/ pozwala na efektywne wykorzystanie pasma nawet w obecności zakłóceń, „wycinając” jedynie zaszumiony fragment kanału zamiast blokowania go w całości. Całość wspiera moduł Bluetooth 5.4, oferujący jeszcze lepszą stabilność i zasięg dla profesjonalnych akcesoriów.
Technologia NVMe
NVMe, czyli Non-Volatile Memory Express, to nowoczesny protokół komunikacyjny zaprojektowany od podstaw z myślą o wykorzystaniu pełnego potencjału szybkich pamięci flash oraz dysków półprzewodnikowych. W przeciwieństwie do starszych standardów, które powstały jeszcze w erze dysków mechanicznych, rozwiązanie to wykorzystuje szybką magistralę PCIe, co pozwala na drastyczne obniżenie opóźnień i ogromny wzrost przepustowości danych. Dzięki obsłudze tysięcy równoległych kolejek komend, dyski pracujące w tym standardzie potrafią przetwarzać informacje z prędkością nieosiągalną dla tradycyjnych interfejsów, co przekłada się na błyskawiczny start systemu oraz natychmiastowe wczytywanie rozbudowanych gier i profesjonalnych aplikacji. Technologia ta stała się fundamentem nowoczesnych komputerów, oferując użytkownikom niespotykaną wcześniej responsywność i efektywność podczas pracy z dużymi zbiorami plików.
Certyfikat RoHS
Certyfikat RoHS, stanowiący skrót od angielskiej nazwy dyrektywy dotyczącej ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, to Unijna regulacja prawna mająca na celu ochronę zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. Wprowadzona pierwotnie w 2003 roku dyrektywa nakłada na producentów, importerów i dystrybutorów bezwzględny obowiązek ograniczenia zawartości szkodliwych związków chemicznych i metali ciężkich w produktach wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej. Do grupy substancji objętych najostrzejszymi rygorami należą między innymi ołów, rtęć, kadm, sześciowartościowy chrom oraz wybrane palne związki bromu i plastyfikatory ftalanowe.
Proces uzyskiwania zgodności z normą RoHS wymaga od firm pełnej kontroli łańcucha dostaw oraz stosowania bezpieczniejszych materiałów zastępczych na każdym etapie produkcji. Wyeliminowanie tradycyjnego spoiwa ołowiowego na rzecz lutowania bezołowiowego w płytkach drukowanych komputerów, monitorów czy sprzętu AGD było jednym z najbardziej widocznych efektów wprowadzenia tego standardu. Weryfikacja spełniania wymogów odbywa się poprzez rygorystyczne testy laboratoryjne komponentów, a potwierdzeniem zgodności wyrobu na rynku europejskim jest umieszczenie na nim oznakowania CE wraz z odpowiednią dokumentacją techniczną.
Z punktu widzenia konsumentów oraz gospodarki cyrkularnej certyfikat RoHS niesie ze sobą istotne korzyści zdrowotne i ekologiczne. Ograniczenie toksycznych składników zapobiega ich przenikaniu do gleby i wód gruntowych podczas składowania elektroodpadów na wysypiskach, a także czyni proces recyklingu zużytego sprzętu znacznie bezpieczniejszym dla pracowników zakładów przetwarzania. Obecność tego standardu gwarantuje użytkownikom, że codzienne korzystanie z laptopów, smartfonów czy urządzeń gospodarstwa domowego nie stwarza bezpośredniego zagrożenia chemicznego dla ich zdrowia.